Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Rosja: Wstąpienie Ukrainy do Unii Celnej to długi proces

Przystąpienie Ukrainy do Unii Celnej to byłby długi proces i obecnie nie jest ona jeszcze technicznie do tego gotowa - ocenił wicepremier Rosji Igor Szuwałow w wywiadzie dla Bloomberga, cytowanym przez radio "Echo Moskwy".

Szuwałow zadeklarował, że Rosja może pomóc Ukrainie w ciężkiej sytuacji ekonomicznej, dostarczając jej tanio i szybko surowce, których nikt inny jej nie dostarczy w odpowiedniej ilości. Ale Moskwa nie zamierza udzielać pomocy za nic i Kijów musi wziąć na siebie konkretne zobowiązania - przede wszystkim wstąpić do Unii Celnej.

Po podpisaniu odpowiedniego porozumienia Ukraina może uzyskać korzystniejsze warunki na dostawy gazu i handlowe preferencje. Oprócz tego Rosja może udzielić Ukrainie pożyczki na rozwój gospodarki - dodał rosyjski wicepremier.

Reklama

Szuwałow twierdzi jednak, że wstąpienie Ukrainy do Unii Celnej to długi proces i obecnie nie jest ona jeszcze technicznie do tego gotowa.

Rosja już od dawna naciska na Ukrainę, aby przyłączyła się do Unii Celnej, w skład której wchodzą Rosja, Białoruś i Kazachstan. Pod presją Moskwy Kijów zawiesił ostatnio proces przygotowań do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE i na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec ubiegłego tygodnia nie doszło do jej podpisania.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy