Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Rosja: Sąd odrzucił wniosek Pussy Riot o przedterminowe zwolnienie

​ Sąd Rejonowy w Zubowej Polanie w Mordowii, około 600 km na południowy wschód od Moskwy, w piątek odrzucił wniosek Nadieżdy Tołokonnikowej, członkini punkrockowej grupy Pussy Riot, o przedterminowe zwolnienie warunkowe.

23-letnia Tołokonnikowa w tamtejszej kolonii karnej odbywa karę dwóch lat pozbawienia wolności za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Została skazana po tym, gdy razem z dwiema koleżankami w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonała utwór "Bogurodzico, przegoń Putina".

Przeciwko przedterminowemu zwolnieniu Tołokonnikowej wystąpiła prokuratura. Wniosku kobiety nie poparła także dyrekcja łagru, która swoje stanowisko uzasadniła m.in. karą dyscyplinarną nałożoną na Tołokonnikową za to, że nie ukłoniła się na naczelnikowi kolonii.

Reklama

Tołokonnikowa prosząc o przedterminowe zwolnienie warunkowe oświadczyła, że niezmiennie nie poczuwa się do winy i nie zamierza wyrażać skruchy. W kolonii karnej pracuje jako szwaczka.

O przedterminowe zwolnienie, o które można zabiegać po odbyciu połowy kary, starała się także druga osadzona Maria Alochina. W styczniu sąd odrzucił jej prośbę. Alochina odbywa karę w łagrze w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od Moskwy. Obie uwięzione mają nieletnie dzieci.

Wraz z Tołokonnikową i Alochiną skazana została też Jekatierina Samucewicz, której sąd jednak zawiesił wykonanie kary.

Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Pussy Riot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama