Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Rosja chce od W. Brytanii wyjaśnień w sprawie konta Rossija Siegodnia

Rosja zwróciła się do brytyjskich władz o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji związanej z zamrożeniem konta przedstawicielstwa rosyjskiej agencji informacyjnej Rossija Siegodnia w banku Barclays w W. Brytanii - poinformowało w poniedziałek MSZ w Moskwie.

Rachunek bankowy agencji został zamknięty 8 lipca w trybie jednostronnym. W komunikacie rosyjskiego ministerstwa napisano, że agencja nie została uprzedzona o planowanych krokach banku. "Jej przedstawiciele nie zostali poinformowani o losie środków finansowych, które znajdowały się na rachunku" - podkreślono w komunikacie.

MSZ zaznaczył, że "zaistniała sytuacja stanowi przeszkodę dla działalności największej agencji informacyjnej Federacji Rosyjskiej na terytorium Wielkiej Brytanii".

W komunikacie resortu dyplomacji wyrażono przekonanie, że zamknięcie konta ma związek z zachodnimi sankcjami, którymi objęty został prezes agencji Dmitrij Kisielow.

Reklama

Rossija Siegodnia powstała w grudniu 2013 roku na bazie agencji RIA-Nowosti i radia Gołos Rossii. Na jej czele stanął Kisielow, znany z prokremlowskich i ultrakonserwatywnych poglądów. Podczas swoich cotygodniowych programów telewizyjnych mówił on m.in., że Rosja jest jedynym krajem zdolnym obrócić Stany Zjednoczone w "radioaktywny popiół".

Bank Barclays i brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiły skomentowania sprawy.

Reklama

Reklama

Reklama