Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Putin ułaskawił Chodorkowskiego

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o ułaskawieniu Michaiła Chodorkowskiego - poinformowała służba prasowa Kremla. Dekret wszedł w życie z chwilą podpisania.

"Kierując się zasadami humanizmu, postanawiam: ułaskawić skazanego Chodorkowskiego Michaiła Borysowicza, urodzonego w 1963 roku w Moskwie, zwalniając go z dalszego odbywania kary w miejscu pozbawienia wolności" - głosi prezydencki dekret.

Reklama

Według rosyjskich mediów były prezes koncernu naftowego Jukos jeszcze w piątek może wyjść z łagru Siegieży w Karelii, w którym odsiaduje karę 10 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze.

Władimir Putin zapowiedział w czwartek, że"wkrótce" ułaskawi Chodorkowskiego.  Byłemu szefowi Jukosu do zakończenia odbywania kary więzienia pozostało osiem miesięcy. 

Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew odbywają kary pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy.

Dwa procesy

Byli sądzeni w dwóch procesach. Pierwotnie byli skazani na 13 lat łagru, jednak w grudniu 2012 roku Prezydium Moskiewskiego Sądu Miejskiego skróciło im kary o dwa lata.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Chodorkowski | Michaił Chodorkowski | Rosja | drogi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL