Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Polska chce znieść wizy dla Ukraińców

​Polska będzie zabiegać w UE o przyspieszenie rozmów na temat zniesienia wiz dla Ukraińców - zadeklarował w poniedziałek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Dodał, że dobrze by było, aby w dokumencie końcowym szczytu UE zaplanowanego na 19-20 grudnia znalazł się zapis dotyczący możliwości ruchu bezwizowego z Ukrainą.       

Reklama

Sytuacja na Ukrainie, gdzie od miesiąca trwają protesty przeciwko decyzji rządu, który wstrzymał przygotowania do podpisania przez ten kraj umowy stowarzyszeniowej z UE, była jednym z głównych tematów spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.       

Zamieszanie wywołał niedzielny wpis komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuelego o tym, że wstrzymane zostały konsultacje z władzami w Kijowie na temat ewentualnych problemów związanych z wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej. Według Fuelego warunkiem podjęcia rozmów jest jasne zobowiązanie się prezydenta Wiktora Janukowycza do podpisania umowy.       

 W poniedziałek wielu ministrów UE zapewniało, że wpis Fuelego na Twitterze nie oznacza, iż UE zamyka przed Ukrainą drzwi do stowarzyszenia.       

Sikorski podkreślił, że "umowa stowarzyszeniowa pomiędzy UE a Ukrainą jest nadal gotowa do podpisania". "To od Ukrainy zależy, czy ją chce podpisać i kiedy" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Rady UE.       

"To, że Komisja Europejska wstrzymała rozmowy o sposobach implementacji umowy, wynika jedynie z tego, iż nie mamy jasności, co do intencji prezydenta Ukrainy" - dodał.       

"Ale umowa jest gotowa do podpisania, a Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę nie tylko we wdrożeniu porozumienia, ale także w przekonaniu społeczeństwa ukraińskiego - np. poprzez przyspieszenie rozmów o ruchu bezwizowym - że zbliżenie z Europą to właściwy kierunek" - powiedział.       

 Wcześniej, w poniedziałek rano, Sikorski powiedział, że decyzja KE o wstrzymaniu konsultacji z Ukrainą była rozsądna, ponieważ władze ukraińskie "muszą wiedzieć, czego chcą".       

O przyspieszenie zniesienia wiz dla Ukraińców zabiegał w poniedziałek w Brukseli były minister spraw zagranicznych Ukrainy Petro Poroszenko, który spotkał się z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, a także m.in. z Sikorskim.       

Polski minister podkreślił, że Warszawa bardzo dużo zrobiła, aby ułatwić Ukraińcom podróżowanie do UE (m.in. wizy polskie są bezpłatne dla obywateli Ukrainy) i "nie czuje się zagrożona przez ruch bezwizowy z Ukrainą". "Nie uważam, by właściwe było mnożenie warunków ustanowienia ruchu bezwizowego ponad warunki techniczne" - powiedział Sikorski.       

"Będziemy myśleć o tym kreatywnie, w porozumieniu ze służbami prawnymi w Polsce oraz w Brukseli, jak pokazać Ukraińcom, że są w UE mile widzianymi gośćmi" - dodał Sikorski.         

Ukraina była tematem rozmowy szefów dyplomacji UE z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Unia Europejska krytykuje Rosję za wywieranie presji na kraje Partnerstwa Wschodniego, w tym Ukrainę, by odwieść je od zbliżenia z UE. Moskwa zaś uważa, że to Bruksela wtrąca się w wewnętrzne sprawy Ukrainy.       

Według Sikorskiego rozmowa z Ławrowem przebiegła w ciekawej atmosferze. "Nie uważamy, by dawanie krajowi partnerskiemu szansy na zbliżenie z Europą było wtrącaniem się wewnętrzne sprawy. Wręcz przeciwnie: uważamy, że jest tym stosowane politycznie umotywowanych bojkotów handlowych" - powiedział Sikorski, komentując rosyjskie zarzuty.       

 Z Brukseli Anna Widzyk

Dowiedz się więcej na temat: Kolejka do polskiego konsulatu we Lwowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje