Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Krym: Aresztowano działacza wspólnoty tatarskiej

Na anektowanym przez Rosję Krymie aresztowano działacza wspólnoty tatarskiej. Według organów śledczych, mężczyzna brał udział w rozruchach, do których doszło 26 lutego ubiegłego roku w Symferopolu. Jak informuje "Krymska misja obrony praw człowieka" - chodzi o Asana Czebijewa, blisko związanego z jednym z koordynatorów Komitetu Obrony Praw Narodu Krymsko - Tatarskiego.

To już druga osoba zatrzymana za udział w demonstracji, do której doszło 26 lutego ubiegłego roku. Jak przypominają tatarscy działacze, Krym nie był jeszcze wtedy anektowany przez Rosję i całkowicie podlegał jurysdykcji władz w Kijowie, a te nie zgłaszają żadnych pretensji do uczestników protestu.

Reklama

W ubiegłym tygodniu pod takim samym zarzutem zatrzymano jednego z liderów Medżlisu czyli samorządu tatarskiego Achtema Czijgoza. Wcześniej krymscy śledczy przeprowadzili przeszukania w siedzibie Medżlisu, a kilka dni temu w telewizji Tatarów kryskich ATR. Jeden z liderów samorządu tatarskiego Nariman Dżelal twierdzi, że separatystyczne władze półwyspu prześladują ludność tatarskiego pochodzenia.

Do podobnych wniosków doszli obserwatorzy międzynarodowych organizacji monitorujących przestrzeganie praw człowieka. Przypominają oni, że Rosja zakazała wjazdu na swoje terytorium, w tym na anektowany Krym dwóm liderom społeczności Tatarów krymskich - Rafatowi Czubarowowi i Mustafie Dżemilewowi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje