Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Krasnaja Polana z nowym "historycznym" centrum w stylu mocno imperialnym

Krasnaja Polana, oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od Soczi osada (administracyjnie - dzielnica Soczi) i kurort narciarski - będzie miała na zimową olimpiadę w 2014 roku nowe centrum. Wyglądające tak, jakby Krasnaja Polana miała nie tylko po prostu historię jako taką, ale wielką historię.


Dawno, dawno temu istniały w okolicach Krasnej Polany, co prawda, osady Abchazów i Czerkiesów, nie stanowiły jednak - nie ukrywajmy - wielkich centrów administracyjnych ani kulturowych. Jak to pasterskie osady. Dopiero z początkiem osadnictwa stymulowanego przez Imperium Rosyjskie  powstała tam w drugiej połowiie XIX wiekuo sada o nazwie, którą znamy obecnie. Po tym, jak okolice Krasnej Polany spodobały się carom, przemianowano miejscowość na Carską Polanę i Romanowsk, by po rewolucji powrócić do starej nazwy, która w nowych warunkach nabrała nowego wydźwięku ("krasnyj" oznacza "czerwony"). 

Za czasów socjalizmu jej popularność zaczęła podupadać, aż w końcu, po upadku ZSRR, została znów odkryta przez Rosjan. W tym przez Władimira Putina, który - w ramach przygotowywania regionu soczijskiego do olimpiady - postanowił dać Krasnej Polanie o wiele większą historię, niż miała. W centrum osady budowane jest nowe centrum, które wygląda jak współczesna rosyjska wersja fragmentu Sankt Petersburga, czyli - po prostu - architektura, która udaje dawną, ale nie udaje też, że jej nie udaje.

Ziemowit Szczerek

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy