Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Ekspert OSW: Janukowycz podjął złą decyzję

Janukowycz podjął złą decyzję. Tak ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich komentuje rozpędzenie przez ukraińską milicję manifestacji na kijowskim Majdanie. Zatrzymano 35 osób, kilkadziesiąt zostało rannych, w tym dwóch Polaków.

Demonstracja była wyrazem niezadowolenia z niepodpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską podczas zakończonego wczoraj szczytu w Wilnie.Wojciech Konończuk uważa, że decyzja władz o pacyfikacji Majdanu jest zaskakująca, bo demonstracje za kilka dni prawdopodobnie by się zakończyły. - Paradoksalnie, interwencja milicji może spowodować, że teraz protesty będą jeszcze silniejsze - podkreśla Wojciech Konończuk.

Reklama

Zdaniem eksperta OSW, fakt, iż do rozpędzenia demonstracji doszło tuż po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego, jest symbolem, pokazującym charakter ukraińskiej władzy. - Janukowycz podjął bardzo złą decyzję, która pogłębi kryzys w stosunkach między Ukrainą a Unią Europejską i izolację tego państwa na arenie międzynarodowej. Sytuacja -niestety- rozwija się według najgorszego możliwego scenariusza - ocenia ekspert.

Wojciech Konończuk uważa, że teraz ważne jest, jak na nocne wydarzenia zareaguje ukraińskie społeczeństwo. Ekspert przypomina, że manifestacje trwające od tygodnia na kijowskim Majdanie nie są wyłącznie inicjatywą politycznej opozycji. Jego zdaniem Janukowycz obawia się powtórzenia sytuacji z czasów "Pomarańczowej rewolucji" i dlatego podjął decyzję o pacyfikacji protestów.

Opozycja i organizatorzy dotychczasowych manifestacji wzywają Ukraińców do masowego udziału w demonstracji zaplanowanej na jutro. Tylko to jest bowiem, ich zdaniem, gwarancją tego, że nie dojdzie do ataku oddziałów specjalnych.

Dowiedz się więcej na temat: zamieszki na Ukrainie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje