Reklama

Reklama

Sprawdzian szóstoklasisty

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty 2015 już dzisiaj

Dziś uczniowie szóstych klas szkół podstawowych poznają wyniki swojego pierwszego, poważnego egzaminu. Egzamin odbył się 1 kwietnia, pisało go prawie 350 tysięcy uczniów.

Tegoroczni szóstoklasiści uczą się zgodnie z nową podstawą programową, przez co arkusze różniły się od tych z lat poprzednich.

Sprawdzian ma dać ogólną wiedzę na temat umiejętności ucznia nabytych w czasie sześciu lat nauki w szkole. To jest informacja dla niego, ale także dla jego rodziców, szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Sprawdzian składał się z dwóch części. Najpierw uczniowie pisali język polski i matematykę, na które mieli 80 minut. W części związanej z językiem polskim uczniowie musieli między innymi odpowiedzieć na kilka pytań związanych z tekstem Magdaleny Frender-Majewskiej "Słoń i inne mądrale". Kolejne pytania dotyczyły załączonego komiksu "Fascynująca sztuka" Michaela Coxa, który opowiadał o dwóch greckich malarzach, spierających się o to, który z nich jest lepszym artystą. Uczniowie mieli też napisać krótkie opowiadanie pod tytułem "Tajemnicze pudełko".

Reklama

Część matematyczna składała się z 13 zadań. Większość z nich to pytania testowe. Były jednak trzy polecenia, które wymagały od uczniów wykonania rachunków. 

Język obcy na Sprawdzianie pojawił się po raz pierwszy. To jedna ze zmian wynikających z reformy systemu oświaty. 

Teoretycznie wynik Sprawdzianu nie ma wpływu na przyszłość edukacyjną dziecka. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik sprzeciwia się jednak mówieniu, że ten egzamin nie jest ważny. To jest kwestia percepcji uczniów i ich rodziców. Nieważny jest wynik, bo rzeczywiście nie można tego egzaminu oblać, a w większości przypadków nie jest on brany pod uwagę podczas rekrutacji do gimnazjum.

Wyniki Sprawdzianu mają być przesłane do szkół dzisiaj. Zaświadczenia uczniowie utrzymają 26 czerwca, wraz ze świadectwem ukończenia szkoły.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy