Reklama

Reklama

Zespół ekspertów przeanalizuje sytuację wokół TK

W czwartek około godz. 12.00 odbędzie się pierwsze spotkanie powołanego przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów, który ma przeanalizować sytuację wokół TK i opinię Komisji Weneckiej - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do Kancelarii Sejmu.

W skład zespołu wchodzi kilkunastu naukowców i ekspertów z dziedziny prawa. Według informacji uzyskanych przez PAP, spotkanie odbędzie się poza gmachem Sejmu. Politycy PiS, z którymi rozmawiała PAP, nie chcieli ujawnić składu zespołu.

Analiza sytuacji wokół TK

Reklama

O tym, że pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się w czwartek poinformował we wtorek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zespół - jak mówił szef klubu PiS - powołany został do "szczegółowej, merytorycznej i kompetentnej" analizy sytuacji wokół TK, jak i opinii Komisji Weneckiej.

Terlecki powiedział wówczas, że w skład zespołu wejdzie kilkunastu profesorów wyższych uczelni z całej Polski.

- To jest na razie zespół ekspertów krajowych, ale przewidujemy także udział w tym zespole ekspertów, specjalistów do prawa konstytucyjnego z zagranicy - dodał.

Opinia Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, 11 marca przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką, premier Beata Szydło skierowała tę opinię do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Następnie marszałek Sejmu przekazał opinię do klubów parlamentarnych. Poinformowano wówczas również, że marszałek Sejmu powoła zespół, który zajmie się analizą opinii Komisji Weneckiej. W połowie marca rzecznik klubu PiS Beata Mazurek mówiła, że po tym, gdy zespół ekspertów zbada opinię Komisji Weneckiej, do ich stanowiska będą mogły się odnieść kluby parlamentarne.

Spotkanie pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce"

Również na godz. 12.00 w czwartek zaplanowane jest spotkanie liderów partii. Udział w nim zapowiedzieli przedstawiciele ośmiu partii zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem. Spotkanie ma odbyć się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce". Liderzy ugrupowań politycznych będą rozmawiać w gabinecie marszałka Sejmu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje