Reklama

Reklama

Wiceszef KE poinformował unijnych komisarzy o sytuacji w Polsce

Frans Timmermans – wiceszef Komisji Europejskiej – poinformował unijnych komisarzy o próbach rozwiązania kryzysu konstytucyjnego w Polsce.

Z informacji Polskiego Radia wynika, że nie było dyskusji na ten temat. Nie ma też żadnych decyzji Komisji Europejskiej w ramach tak zwanej procedury kontroli praworządności, rozpoczętej przeciwko Polsce w połowie stycznia.

Komisja oceni sytuację w Polsce

Wystąpienie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej - jak dowiedziało się Polskie Radio - było bardzo krótkie, trwało kilka minut. Frans Timmermans poinformował o prowadzonych pracach nad przepisami, które mają zakończyć spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Powiedział, że będzie obserwować rozwój wydarzeń.

Komisja Europejska już wcześniej zapowiadała, że uważnie oceni sytuację w Polsce, gdy zakończą się prace nad nową ustawą o Trybunale. Bruksela do tej pory powoływała się na opinie Komisji Weneckiej przy Radzie Europy, a ta wstrzymała się z oceną również do czasu zakończenia prac w parlamencie.

Reklama

Wiele wskazuje więc na to, że dopiero wtedy Komisja Europejska zdecyduje o dalszych krokach w ramach tak zwanej procedury kontroli praworządności.

Próby rozwiązania sporów wokół TK

Pod koniec czerwca Bruksela otrzymała list od rządu w Warszawie informujący o próbach rozwiązania sporu wokół Trybunału. Jeśli Komisja uzna te wyjaśnienia za niewystarczające i skrytykuje brak postępów w rozwiązaniu sporu konstytucyjnego, wtedy może przejść do drugiego etapu procedury i przedstawić konkretne zalecenia naprawcze.

Ich zignorowanie spowoduje przejście do ostatniego etapu - wtedy Komisja może wnioskować o nałożenie sankcji łącznie z pozbawieniem Polski głosu na posiedzeniach ministerialnych. Ale w tej sprawie niezbędna jest jednomyślność wszystkich krajów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy