Reklama

Reklama

​Ujazdowski apeluje do prezydenta o podjęcie inicjatywy ws. TK

Europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy, która będzie miała na celu stworzenie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zdaniem europosła, należy wyciszyć emocje, opublikować ostatni wyrok Trybunału, a następnie usiąść do rozmów na temat nowego kształtu ustawy o TK.

Jak twierdzi Ujazdowski, publikacja wyroku TK ma być przedmiotem dalszych rozmów o Trybunale. - Nowa ustawa o TK powinna być oparta na polskich doświadczeniach. Apeluję do prezydenta, aby taką inicjatywę podjął - mówił. 

- Musimy wygasić emocje. Nie mam zamiaru osłabiać Prawa i Sprawiedliwości - dodał. Jak przekonywał Ujazdowski, jego celem jest jedynie kompromis ws. TK i dobro Polski.

Poniedziałkowa wypowiedź na konferencji prasowej to nie pierwszy apel europosła PiS ws. TK. - Są takie momenty, w których trzeba podnieść z ziemi skarb w postaci dobra RP, upuszczony w konflikcie, i powiedzieć, na czym on polega. Zachęcam do opublikowania orzeczenia TK, bo w przypadku nieopublikowania mamy do czynienia z rozdartym porządkiem prawnym - mówił Ujazdowski rano w radiu RMF FM.

Reklama

W poniedziałek poznaliśmy także stanowisko prezydenta i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Jak przekonywał rzecznik prezydenta, Andrzej Duda jest gotowy na kompromis w sprawie Trybunału, ale oczekuje na ruch Sejmu. Z kolei zdaniem Ryszarda Terleckiego, marszałek Sejmu zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii Komisji Weneckiej na temat nowelizacji ustawy o TK. 

Wywiad z Ujazdowskim. Zobacz całość

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Przypomnijmy, że w środę 9 marca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest w kluczowych punktach niezgodna z konstytucją.

Premier Beata Szydło - wyjaśniając, dlaczego nie opublikuje środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczyła: "moim obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń i dokumentów, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa".

Według premier, posiedzenie "nie odbyło się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą". "Trudno uznać, ażeby to było posiedzenie Trybunału, którego rozstrzygnięcia będą w związku z tym wiążące, biorąc pod uwagę, że nie odbywa się ono na zasadach, jakie przewiduje w tej chwili ustawa" - powiedziała.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy