Reklama

Reklama

​TVN24: Beata Szydło wycofała zgodę na publikację wyroków TK

Beata Szydło cofnęła zgodę na publikację wyroków Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw w sposób automatyczny - dowiedziała się TVN24.

Rząd wciąż nie opublikował w Dzienniku Ustaw dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego: z 3 i 9 grudnia.

Pierwszy wyrok dotyczył ustawy o TK autorstwa koalicji PO-PSL, a drugi nowelizacji tej ustawy dokonanej przez PiS.

Rząd nie opublikował obu wyroków, choć taki obowiązek wprost nakłada na Radę Ministrów konstytucja i ustawa o TK.

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa podnosiła wątpliwości dotyczące składu orzekającego 3 grudnia.

Rzeczniczka rządu Elżbieta Witek zapewniała, że wyrok Trybunału będzie opublikowany. Jednak odmienne stanowisko zaprezentował szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że "żadnym wypadku nie można tego rodzaju orzeczenia publikować".

Reklama

Wyroki TK wchodzą w życie z dniem ich opublikowania i w tym właśnie tkwi przyczyna opóźniania publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wyjaśnienia Beaty Szydło

"Zastanawiamy się czy wyrok TK został rzeczywiście wydany zgodnie  z obowiązującymi aktami prawnymi, publikujemy akty prawne wtedy, gdy nie mamy wątpliwości, że nie było wady prawnej przy ich podjęciu" - skomentowała w poniedziałek premier Beata Szydło.

Premier zaznaczyła, że w sprawie dotyczącej publikacji wyroku Trybunału z 3 grudnia ws. ustawy o TK, żaden termin nie został przekroczony.

"Moim celem jest wyjaśnienie wątpliwości, które są i które mogą powodować, że jest problem z opublikowaniem tego wyroku" - mówiła Szydło na konferencji prasowej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje