Reklama

Reklama

​TK wyjaśnia "nieścisłe" informacje na temat swojej działalności

Biuro Trybunału Konstytucyjnego wystosowało komunikat, w którym prostuje obiegowe opinie na temat działalności TK w pięcioosobowym składzie.

Komunikat pojawił się "w związku z nieścisłymi informacjami, jakoby Trybunał Konstytucyjny mógł - dotychczas - samowolnie uchylić każdą ustawę w składzie pięcioosobowym większością głosów 3:2 (czyli jednym głosem)". 

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS zakładała, że Trybunał każdą sprawę ma rozpatrywać w pełnym składzie, w obecności co najmniej 13 sędziów. Przepis ten został uznany przez TK za niezgodny z konstytucją.

Jak wyjaśnia sam Trybunał, według dotychczasowych przepisów TK orzeka w pełnym składzie (co do zasady 15, ale nie mniej niż 9 sędziów) lub w składzie pięcioosobowym.

Reklama

Pełny skład przypisywany jest do rozpatrywania ustaw przed ich podpisaniem, do analizowania umów międzynarodowych przed ratyfikacją oraz do spraw "o szczególnej zawiłości lub doniosłości".

"Powyższe oznacza, że zarówno badając konstytucyjność ustaw, które jeszcze nie zostały podpisane przez Prezydenta RP (i umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją), jak i we wszelkich sprawach zawiłych, Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie" - czytamy w komunikacie TK.

"Zgodnie z utrwaloną praktyką, jeśli w składzie pięcioosobowym trzech sędziów opowiada się za niekonstytucyjnością zakwestionowanej regulacji, dwóch zaś uważa, że jest ona zgodna z Konstytucją, sprawa jest z reguły przekazywana do rozstrzygnięcia pełnemu składowi Trybunału Konstytucyjnego" - wyjaśnia biuro.

Przypomnijmy, że PiS krytykował Trybunał za rozpatrywanie listopadowej nowelizacji ustawy o TK w pięcioosobowym składzie. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy