Reklama

Reklama

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego. PiS złożyło projekt nowej ustawy

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS został dziś złożony w Sejmie. Według szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego, to propozycja kompromisu przed kolejnym spotkaniem liderów partii.

Projekt dotyczy, jak można przeczytać w opisie na sejmowych stronach internetowych "określenia właściwości i ustroju Trybunału Konstytucyjnego, zasad postępowania przed TK, zasad i trybu orzekania oraz wykonywania orzeczeń". Tekst projektu nie jest jeszcze dostępny w wersji elektronicznej na stronie sejmowej.

"To jest próba wyjścia z kompromisem przed kolejnym spotkaniem, na które pewnie zaprosi marszałek Sejmu liderów klubów, w tym klubów opozycyjnych. To będzie materiał, który będzie, rozumiem, przedmiotem dyskusji" - powiedział Terlecki dziennikarzom w Sejmie.

Reklama

Dodał, że zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu dalej pracuje i przygotowuje "swoje rozwiązania i swój projekt" dot. TK.

Propozycja PiS - powiedział Terlecki - "to jest pomysł klubowy, który będzie zgłoszony klubom opozycyjnym przed spotkaniem kolejnym, które odbędzie się u marszałka Sejmu".

Szef klubu PiS nie sprecyzował, kiedy mogłoby się odbyć kolejne spotkanie liderów partii.

Deklaracja Kaczyńskiego

Przypomnijmy, że wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że widzi poważne szanse na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że zaproszona do rozmów zostanie opozycja.

Kaczyński był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy widzi szansę na kompromis ws. TK i czy opozycja może być zaproszona do rozmów. "Na pewno opozycję zaprosimy i sądzę, że część opozycji przyjdzie" - powiedział prezes PiS.  "Widzę poważne szanse na kompromis" - dodał.

Pod koniec marca w Sejmie odbyło się spotkanie liderów partii w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS (a także współpracujących z nią Solidarnej Polski i Polski Razem), PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem.

Prezes PiS po marcowym spotkaniu ocenił, że rozpoczął się dialog polityczny, tak bardzo Polsce potrzebny; to była rozmowa, a nie wojna - mówił. Dodał, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, a partie będą mogły przedstawić swoje propozycje zmian.

Marcowe spotkanie

Szansy na porozumienie ws. TK nie wykluczały po marcowym spotkaniu Nowoczesna, PSL, SLD i KORWiN. Chęci kompromisu ze strony PiS nie widziały natomiast PO i Partia Razem.

Przedstawiciele opozycji uważają, że do zakończenia sporu kluczowe jest opublikowanie orzeczenia Trybunału z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK, a także odebranie przez prezydenta ślubowania od trzech sędziów TK wybranych w październiku 2015 r.

W związku z tym złożenie przez PiS w kwietniu kandydatury prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na kolejnego sędziego Trybunału zostało odebrane przez opozycję jako dowód, że PiS nie chce doprowadzić do kompromisu ws TK.

Prof. Jędrzejewski został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego 14 kwietnia; w czwartek prezydent Andrzej Duda przyjął jego ślubowanie. Obecnie trzech sędziów wybranych w grudniu 2015 r. przez obecny Sejm - Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński - nie jest dopuszczanych przez prezesa TK do orzekania. Z kolei trzy osoby wybrane na sędziów TK w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm - Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak - nie zostały zaprzysiężone przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii tej podkreślono m.in., że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama