Reklama

Reklama

Sejm: Trzecie czytanie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

W Sejmie trwa trzecie czytanie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Rozpoczęły się już głosowania w sprawie projektu. Opozycja w drugim czytaniu złożyła wniosek o odrzucenie projektu, a także 44 poprawki.

Posłowie opozycji zadają pytania przy okazji głosowań nad poprawkami, jednak Sejm - głosami posłów PiS - odrzuca kolejne wnioski.

Reklama

Wcześniej Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski poinformował, że w trakcie drugiego czytania Nowoczesna zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu w całości. Dodał, że Nowoczesna, Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiły w sumie 44 poprawki.

Poseł PO Borys Budka wnioskował natomiast o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Przekonywał, że wczoraj w Sejmie pogwałcono regulamin - jak się wyraził - kneblując usta opozycji. To dlatego, że - zdaniem polityka PO - rządzący nie byli przygotowani do debaty i tego, że opozycja będzie chciała zgłaszać poprawki.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że nie ogłosi przerwy, a wniosek wyczerpało wcześniejsze głosowanie o przerwę. Posłowie zdecydowali wtedy, że obrady nie będą przerwane.

Zamieszanie wokół nowej ustawy

We wtorek Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu nowej ustawy o TK - powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz'15 oraz obywatelskiego, zgłoszonego przez KOD. Za bazowy projekt uznano propozycje PiS. Jednak w drugim czytaniu swój projekt wycofał KOD i marszałek Sejmu Marek Kuchciński stwierdził, że w tej sytuacji trzeba ponownie omówić pozostałe projekty.

W związku z tym komisja zebrała się we wtorek wieczorem i zdecydowała, że będzie pracować nad projektem zgłoszonym przez PiS. Jak tłumaczył Stanisław Piotrowicz (PiS) - "był to jedyny projekt kompleksowy, całościowy", a projekty klubów opozycyjnych - PSL i Kukiz'15 to, jego zdaniem, "nieznaczne nowelizacje do istniejącej już ustawy". Po ponad siedmiu godzinach obrad, w środę nad ranem, komisja zarekomendowała projekt wypracowany na podstawie propozycji PiS.

PiS podczas prac komisji wprowadził do projektu poprawki, m.in. zapis aby z wnioskiem o zbadanie sprawy w pełnym składzie mógł występować jedynie prezes TK, skład z danej sprawy albo trzech sędziów, a nie - jak proponowało uprzednio PiS - także prokurator generalny i prezydent. Ponadto PiS zrezygnowało z zapisu, aby w pewnych sytuacjach orzeczenia Trybunału wymagały większości 2/3 głosów.

W środę późnym wieczorem przeprowadzono drugie czytanie tego projektu. Ponieważ posłowie opozycji złożyli sprzeciw wobec skierowania - w związku ze zgłoszonymi poprawkami -  projektu do komisji, wicemarszałek Ryszard Terlecki ogłosił, że trzecie czytanie projektu odbędzie się po doręczeniu posłom tekstu poprawek oraz wniosku o odrzucenie projektu.

Według PiS projekt przecina spory dotyczące TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje