Reklama

Reklama

​Protokół z TK potwierdza "bunt" Piotra Pszczółkowskiego

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ujawniła protokół obrad Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia. Protokół potwierdza doniesienia "Gazety Wyborczej", że Piotr Pszczółkowski odmówił głosowania nad kandydaturami na nowego prezesa TK.

W protokole datowanym na 20 grudnia czytamy:

"Sędzia Piotr Pszczółkowski podkreślił, że Zgromadzenie Ogólne jest wadliwe. Prosi o odroczenie posiedzenia do jutra. Po zakończeniu głosowania złożył załącznik do protokołu".

Razem z sędzią Pszczółkowskim również siedmioro sędziów TK wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji odmówiło wzięcia udziału w głosowaniu nad kandydaturami na prezesa TK.

Dlaczego zwraca się uwagę przede wszystkim na sędziego Pszczółkowskiego? Jest on sędzią wybranym przez Sejm obecnej kadencji - zresztą prosto z ław poselskich, gdzie był parlamentarzystą z listy PiS. Bunt Pszczółkowskiego sprawił, że podczas Zgromadzenia Ogólnego Julia Przyłębska i pozostała piątka "nowych" sędziów nie mieli większości, by przegłosować jakąkolwiek uchwałę.

Reklama

W związku z tym nie przegłosowano uchwały o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na prezesa TK. "Nowi" sędziowie, pod przewodnictwem pełniącej obowiązki prezesa TK Przyłębskiej, uznali, że samo głosowanie na kandydatów jest już głosowaniem nad tą uchwałą.

"Na pytanie sędziego Marka Zubika sędzia Mariusz Muszyński wyjaśnił, że (...) samo głosowanie jest formą przyjęcia uchwały".

Brak osobnej uchwały o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na prezesa TK, mógł naruszyć przepisy ustawy o TK z 13 grudnia 2016 r. podpisanej przez prezydenta Dudę. Uważa tak m.in. dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka czy dr. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Poszło o sędziego Rymara

Dlaczego aż ośmioro sędziów z 14 obecnych podczas Zgromadzenia Ogólnego odmówiło wzięcia udziału w głosowaniu?

Poszło o przebywającego na urlopie sędziego Stanisława Rymara.

Rymar zadeklarował, że jest w stanie przybyć na Zgromadzenie Ogólne następnego dnia, jednak nie przystała na to Julia Przyłębska (wówczas pełniąca obowiązki prezesa TK).

Piotr Pszczółkowski w załączniku do protokołu wywodzi, że obecność Stanisława Rymara jest konieczna, by Zgromadzenie Ogólne było ważne.

Z kolei pozostali sędziowie, którzy nie głosowali, oświadczyli, że Zgromadzenie zwołano w terminie uniemożliwiającym wzięcie w nim udziału sędziemu Rymarowi. "Zgromadzenie Ogólne należało zwołać na dzień inny niż wejście w życie przepisów wprowadzających nowe ustawodawstwo dotyczące TK" - czytamy w ich załączniku.

"Starzy" sędziowie zaznaczyli, że uchwała, którą podjęła mniej niż połowa z 15-osobowego składu TK, nie jest ważna.

Sprawa sędziego Rymara niejednokrotnie pojawia się w protokole z obrad Zgromadzenia.

"Stanisław Biernat zażądał dopisania do protokołu informacji, że odbył dwie rozmowy z sędzią Rymarem, który oświadczył, że jest gotów przerwać urlop. Sędzia Muszyński oświadczył, że powyższa wypowiedź nie odzwierciedla słów faktycznie wypowiedzianych w trakcie obrad Zgromadzenia Ogólnego" - czytamy.

(mim)

Zobacz protokół obrad Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK

Załącznik Piotra Pszczółkowskiego

Załącznik siedmiorga sędziów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy