Reklama

Reklama

​Prezes TK: Nowa ustawa ma dorżnąć Trybunał

Prezes TK Andrzej Rzepliński skomentował dla "Faktów" TVN najnowszy projekt ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Odniósł się również do burzy wokół listu, jaki wysłał do niego minister finansów Paweł Szałamacha.

List od ministra finansów

Przypomnijmy, że minister finansów Paweł Szłamacha wysłał do prezesa Rzeplińskiego list, w którym prosi go o powstrzymanie się od publicznych wypowiedzi. Jak zaznaczył minister, wypowiedzi prezesa TK mogłyby zaszkodzić zbliżającej się publikacji raportu o wiarygodności kredytowej Polski.

Reklama

"Gdyby pan minister Szałamacha wysłał ten list także do prezesa swojej partii, to bym rozumiał, że wszyscy milkniemy i jest spokój i cisza. Ale wysłał tylko do mnie" - powiedział Rzepliński.

"Byłem bardzo głęboko poruszony, a mnie niewiele rzeczy porusza. To próba obciążenia mnie winą za to, że coś tąpnęło" - dodał.

Nowa propozycja PiS ws. TK

Prezes TK krytykował także najnowszy projekt PiS dotyczący nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

"Ten projekt, draft, jest oczywistym pogwałceniem postanowień opinii Komisji Weneckiej. Ma dorżnąć Trybunał" - stwierdził.

 Dodał również, że do prac nad tym projektem nie zaproszono żadnego z sędziów TK, co było dotąd normalną praktyką.

"Muszę traktować jako element wojny hybrydowej przeciwko Trybunałowi występowanie co trzy miesiące z nowym projektem. To nie jest moja prośba, to jest żądanie: proszę szanować prawo - apelował prezes TK" - nawoływał. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne