Reklama

Reklama

​Posłowie PiS: Jeśli TK nie zastosuje się do nowej ustawy, nie powinien być finansowany

"Prezesi Trybunału opowiadają, że nie będą stosować ustawy, a teraz przychodzą po pieniądze" - mówiła Krystyna Pawłowicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zdaniem posłów PiS, TK nie powinien być finansowany z budżetu, jeśli jego sędziowie nie zamierzają stosować się do nowelizacji ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Mimo licznych wątpliwości, posłowie zdecydowali jednak o pozytywnym zaopiniowaniu budżetu TK.

W trakcie dyskusji nad projektem budżetu Trybunału Konstytucyjnego posłowie PiS sugerowali, aby TK nie był finansowany ze środków pochodzących z budżetu państwa - informuje TVN24.

Powodem takiej propozycji był fakt, że Trybunał Konstytucyjny nie stosuje się do obowiązującej nowelizacji ustawy, którą w grudniu uchwalił Sejm.

"Sejm nie może finansować działań nielegalnych. Jeżeli jest tak, że TK nie stosuje dzisiaj obowiązującej ustawy, to znaczy, że działa nielegalnie" - przekonywał Marek Ast. Dodał, że komisja, pozytywnie rozpatrując projekt budżetu tej instytucji, "pośrednio akceptuje działania nielegalne".

Reklama

"Prezesi Trybunału - i w stanie spoczynku, i obecni - opowiadają we wszystkich mediach, że nie będą stosować ustawy, którą Sejm uchwalił. Teraz przychodzą do Sejmu po pieniądze, o zwiększenie jeszcze tych wydatków prawie o 10 proc." - mówiła z kolei Krystyna Pawłowicz.

Ostrą dyskusję wzbudziły także wydatki związane z jubileuszem 30-lecia orzecznictwa Trybunału w Polsce.

"Myślałam, że tam jest 750 tys. przewidziane na ten jubileusz, natomiast milion to rzeczywiście dech zatyka" - powiedziała posłanka Pawłowicz.

Sprawę wydatków na jubileusz tłumaczył Maciej Graniecki, który zastąpił nieobecnego na obradach prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

Graniecki wyjaśnił, że w trzydniowej konferencji i uroczystościach jubileuszowych udział wezmą "przedstawiciele międzynarodowych władz publicznych i środowisk akademickich".

"Czytałam umowę, którą Trybunał Konstytucyjny zawarł z instytucjami, które mają to obsłużyć. Wymagania czystej prawdziwej porcelany i tak dalej. Jestem zszokowana. Ja osobiście zrobię wszystko, złożę wszelkie możliwe wnioski, żeby to rozpasanie w ciężkiej sytuacji budżetu państwa ukrócić" - odpowiedziała Pawłowicz.

Do sprawy organizacji wspomnianych uroczystości jubileuszowych odniósł się dziś sam Trybunał Konstytucyjny w specjalnym komunikacie. Czytamy w nim, że wysokie koszty związane są z zakwaterowaniem i wyżywieniem licznych delegacji - w tym przedstawicieli 40 sądów konstytucyjnych z całego świata. Jak zaznaczył TK, "ramowe założenia organizacyjne trzydniowych obchodów jubileuszu nie odbiegają od praktykowanych przez inne państwa przy podobnych okazjach".

Mimo głosów krytyki, Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ostatecznie pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2016 w zakresie dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała TVN24. 

Reklama

Reklama

Reklama