Reklama

Reklama

​PO i Nowoczesna apelują do prezydenta by przyjął ślubowanie od trzech sędziów

Borys Budka (PO) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) zaapelowali w poniedziałek do prezydenta Andrzeja Dudy, by przyjął ślubowanie od trzech sędziów TK wybranych zgodnie z konstytucją w poprzedniej kadencji Sejmu. Apel to następstwo porannego sporu w Trybunale wokół składu TK.

"Prezydent od półtora roku łamie konstytucje nie przyjmując ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Niestety to zachowanie będzie prowadziło także w przyszłości do kolejnych kryzysów konstytucyjnych. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy zgłosić się z apelem do pana prezydenta o to, aby natychmiast przyjął ślubowanie od trzech prawidłowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - powiedziała Gasiuk-Pihowicz na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Posłowie PO i Nowoczesnej wystosowali też w poniedziałek list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zwracają się o przyjęcie ślubowania od trzech sędziów Trybunału.

Reklama

TK w poniedziałek rozpoznając wniosek PO i Nowoczesnej uznał, że przepisy o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego z ustawy o TK z 22 lipca są zgodne z konstytucją. TK orzekał w 5-osobowym składzie wobec tego, że w poniedziałek rano sędzia TK Piotr Pszczółkowski oraz sędziowie Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski oświadczyli, że nie będą orzekać w pełnych składach TK do czasu dopuszczenia do orzekania pozostałych trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji: Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.

Prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuszcza ich do orzekania powołując się na rozstrzygnięcie Trybunału, w myśl którego miejsca te są zajęte przez wybranych w poprzedniej kadencji Krzysztofa Ślebzaka, Romana Hausera i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie odebrał ślubowania.

Dera: Posłowie PO i N apelują do prezydenta o działanie niezgodne z konstytucją

Apel posłów PO i Nowoczesnej do prezydenta Andrzeja Dudy, by przyjął ślubowanie od trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu, to apel o wybranie - niezgodnie z konstytucją - dodatkowych sędziów Trybunału - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Prezydencki minister podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że obecnie w Trybunale Konstytucyjnym zasiada 15 sędziów, którzy złożyli ślubowanie przed prezydentem.

"W tej chwili jest 15 sędziów, którzy mają złożone ślubowanie przed prezydentem zgodnie z konstytucją. Rozumiem, że posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej świadomie apelują do prezydenta, żeby przyjął ślubowanej 16, 17 i 18 sędziego, czyli niezgodnie z konstytucją" - podkreślił Andrzej Dera.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy