Reklama

Reklama

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Polski

Parlament Europejski przyjął rezolucję na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. 513 europosłów głosowało za, 142 było przeciw, a 30 się wstrzymało.

Większościowy projekt rezolucji - przyjętej przez europarlamentarzystów - złożyło pięć frakcji w PE: chadeków, socjalistów, liberałów, lewicy i Zielonych. W dokumencie wyrażono zaniepokojenie, że "faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności".

Realizacja zaleceń Komisji Weneckiej

Eurodeputowani wzywają polski rząd do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 roku, który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 r.

Reklama

"Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane" - brzmi zapis w rezolucji.

Frakcja konserwatystów, do której należą europosłowie PiS, zgłosiła własny projekt rezolucji. Wskazywał on, że przyczyną kryzysu wokół Trybunału i mianowania sędziów, są decyzje poprzedniego Sejmu. Projekt ten jak i dwa inne przedstawione przez małe partie eurosceptyczne, zostały w głosowaniu odrzucone.

Komentarz Ryszarda Legutki z PiS

Tuż po glosowaniu odbyła się konferencja prasowa europosłów Prawa i Sprawiedliwości. "W czasach, kiedy wybuchają bomby, grożą nam różnego rodzaju Brexity, UE zajmuje się problemem, który nie jest problemem" - mówił po posiedzeniu europarlamentu eurodeputowany PiS Ryszard Legutko.

Jego zdaniem, rezolucja jest aprobatywna wobec jednej strony sporu. - To rezolucja przeciwskuteczna. PE postawił się jako strona sporu w Polsce. Nie powinien tego robić - powiedział europoseł, zaznaczając, że jego zdaniem decyzja PE wpłynie na pogłębienie, a nie rozwiązanie konfliktu wokół TK w Polsce.

"PE chce być prokuratorem i sędzią ws. naszej ojczyzny"

- Ta rezolucja z pewnością nie buduje autorytetu Unii Europejskiej - mówił z kolei europoseł Ryszard Czarnecki (PiS), wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- PE chce być jednocześnie prokuratorem i sędzią w sprawie naszej ojczyzny. To poważny błąd (...) Przypomnę, że ten europarlament uchwalił już trzy rezolucje atakujące rząd premiera Orbana na Węgrzech - zaznaczył polityk PiS. Jak przekonywał Czarnecki, nie wpłynęło to negatywnie na gospodarkę i poziom życia na Węgrzech. - Te rezolucje skonsolidowały społeczeństwo wokół premiera Orbana - dodał. W jego opinii podobnie będzie z reakcją społeczeństwa na rząd w Warszawie.

PO: Rachunek za grzechy PiS zapłaci cały kraj

Konferencje prasową ws. przyjętej rezolucji zorganizowali także europosłowie Platformy Obywatelskiej.  - Wystarczyło kilka miesięcy, by kraj, który był stawiany za wzór, zamienił się w kłopot - stwierdził Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej.

- Dziś PE powiedział wprost: źle się dzieje w Polsce za rządów PiS. (...) Polska jest osamotniona, a rachunek za grzechy PiS zapłaci cały kraj. Fiasko misji premier Szydło w europarlamencie jest oczywiste. Zadowoliła się oklaskami eurosceptyków - oceniał Lewandowski.

- Co dalej? To pytanie do polskiego rządu. Gdyby nie działania rządu PiS, nie byłoby dzisiejszego głosowania - mówił z kolei Adam Szejnfeld, europoseł PO. W jego opinii, Polacy i Europejczycy mają to samo zdanie na temat tego, co się dzieje obecnie w Polsce.

Tusk: Niech polski rząd nie dostarcza pretekstu

Jeśli polski rząd nie chce, by UE i międzynarodowa opinia publiczna zajmowała się jego działaniami, to niech nie dostarcza pretekstu - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, komentując rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. sytuacji w Polsce.

Przyjęta dziś rezolucja jest owocem debaty plenarnej, która odbyła się w styczniu. Bezpośrednim powodem jej zorganizowania była decyzja Komisji Europejskiej o rozpoczęciu procedury wyjaśniającej w sprawie zmian w funkcjonowaniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Procedura została wszczęta w oparciu o tak zwane "ramy prawne w celu zaradzenia systemowym zagrożeniom dla państwa prawnego".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje