Reklama

Reklama

Nowoczesna zebrała 100 tys. podpisów ws. TK

Nowoczesna zebrała 100 tysięcy podpisów pod petycją "Obywatele w obronie Konstytucji". Jej sygnatariusze domagają się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Podpisy złożono w Kancelarii Premiera.

- To symboliczna liczba, 100 tys. Polaków, którzy uważają, że trzeba wyroki publikować i ich przestrzegać. To fundament państwa demokratycznego. Mamy nadzieję, że premier Szydło, pani Kempa, nie zignorują głosu Polaków. Pani premier, to jedyne dobre rozwiązanie dla Polski - by wyrok TK opublikować - mówił Ryszard Petru na konferencji prasowej pod KPRM.  

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział dziennikarzom, że obawia się, że rząd zlekceważy opinię obywateli, a Prawo i Sprawiedliwość będzie markować działania komisji ekspertów, powołanej przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. 

Reklama

W takiej sytuacji, zdaniem lidera Nowoczesnej, po szczycie NATO w Warszawie powstaną w Polsce dwa porządki prawne. Będzie to, zdaniem Ryszarda Petru, niekorzystna sytuacja dla Polski, która pogorszy jej stosunki z Unią Europejską i pozycję w świecie. 

Lider Nowoczesnej dodał, że pozytywny scenariusz polegałby na tym, że rząd opublikuje wyrok Trybunału, a prezydent przyjmie ślubowanie od trzech jego sędziów. 

Zapytany o "plan Morawieckiego", lider Nowoczesnej powiedział, że na razie istnieje on tylko na papierze. Dodał, że przedsiębiorcy, z którymi się spotyka, obawiają się o przyszłość. Ryszard Petru wyraził obawę, że uchwalane przez Sejm ustawy spowodują problemy finansów państwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy