Reklama

Reklama

Marszałek Sejmu odpowiedział Andrzejowi Dudzie. Prezydent odbierze przysięgę

Uchwała ws. wyboru sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie – poinformował prezydenta Andrzeja Dudę marszałek Sejmu w piśmie, do którego dotarła PAP. Marszałek zwraca się w nim do prezydenta o przyjęcie ślubowania od sędziego. Dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski podał, że Andrzej Duda odbierze przysięgę.

Prezydent Duda w ub. tygodniu zwrócił się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o wyjaśnienia dotyczące głosowania nad wyborem Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału konstytucyjnego.

Dwa pisma do prezydenta

Marszałek skierował do prezydenta dwa pisma, do których dotarła PAP. W pierwszym - z 15 kwietnia - informuje prezydenta, że wymagana większość bezwzględna w głosowaniu nad wyborem sędziego TK została osiągnięta, a w głosowaniu wzięła udział wymagana liczba posłów.

Marszałek Sejmu informuje też, że wniosek o dokonanie reasumpcji nie został zgłoszony na posiedzeniu, na którym przeprowadzono głosowanie, jak również po jego zakończeniu.

Reklama

"Według mojej najlepszej wiedzy ewentualne oddanie głosu za nieobecnego posła Kornela Morawieckiego było jedynym takim przypadkiem podczas tego głosowania" - napisał Kuchciński.

W kolejnym piśmie do prezydenta z datą poniedziałkową marszałek Sejmu podkreśla, że "uchwała w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego została podjęta skutecznie".

Prośba o przyjęcie ślubowania

Marszałek Kuchciński informuje w nim Andrzeja Dudę, że w związku z tym podpisał tę uchwałę i skierował ją do publikacji.

"Proszę pana prezydenta o przyjęcie od pana sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego ślubowania, o którym stanowi art. 21 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym" - napisał marszałek Sejmu.

Sejm w czwartek wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Podczas tego głosowania Małgorzata Zwiercan z klubu Kukiz'15 głosowała za Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem. PO zawiadomiła prokuraturę o przestępstwie.

Jeszcze w czwartek Andrzej Duda zwrócił się do marszałka Sejmu o wyjaśnienia. "Zwróciłem się do pana marszałka Sejmu, żeby zbadał sprawę" - powiedział prezydent w TVP Info. Jak dodał, chce, by marszałek zapoznał się m.in. z monitoringiem sali sejmowej i przedstawił stanowisko, "czy rzeczywiście ta uchwała została na 100 proc. podjęta w sposób ważny".

Prezydent odbierze przysięgę

Prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od wybranego przez Sejm sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego w stosownym momencie - poinformował we wtorek w komunikacie przesłanym PAP  dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Zaznaczył, że prezydent zapoznał się z informacjami przekazanymi przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Z listu pana marszałka wynika, iż wybór Zbigniewa Jędrzejewskiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zaś Sejm, w osobie pana marszałka, potwierdził skuteczność owego wyboru" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

"Pan prezydent odbierze przysięgę od sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego w stosownym momencie" - poinformowano.

28 kwietnia to najbliższy termin na odebranie ślubowania.

***

Konstytucjonaliści, z którymi rozmawiała PAP, uważają, że nie sposób zakwestionować prawomocności wyboru Jędrzejewskiego. Ich zdaniem nie ma też podstaw do powtórzenia głosowania w tej sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy