Reklama

Reklama

KOD protestuje przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

O godzinie 17 rozpoczęła się manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Zwolennicy KOD zebrali się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i domagają się, aby Beata Szydło opublikowała wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

"Na godz. 17 zapraszamy wszystkie siły demokratyczne w Polsce, wszystkie środowiska, wszystkie partie polityczne, żeby przyszły i szeroko pokazały, jak bardzo nie podoba nam się łamanie konstytucji, jak bardzo zależy nam na przestrzeganiu prawa przez legalnie wybraną władzę" - mówił wcześniej Mateusz Kijowski na briefingu prasowym w Warszawie.

Uprzedzał, że zgromadzeni o 17 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów będą domagać się opublikowania wyroku. Szef KOD podkreślił, że w środę zapadł wiążący, ostateczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o TK. "Legalnie wybrana władza zapowiada, że złamie konstytucję i tego wyroku nie opublikuje. Jest to absolutnie skandaliczna wypowiedź, to skandaliczne pomysły na łamanie porządku konstytucyjnego" - ocenił.

Reklama

W środę TK w 12-osobowym składzie zakwestionował m.in. określenie pełnego składu Trybunału, jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis. Według TK nowela uniemożliwiła TK "rzetelne i sprawne działanie" i ingerowała w jego niezależność. TK odrzucił zarzut, że rozstrzygał we własnej sprawie, bo nie ma innego organu, który by to zbadał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL