Reklama

Reklama

Jarosław Kaczyński w "GPC": TK uznał, że nie podlega prawu

Prezes Prawa i Sprawiedliwości udzielił wywiadu "Gazecie Polskiej Codziennie". W rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem Jarosław Kaczyński odniósł się m.in. do rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Szef partii rządzącej przypomniał, że podczas spotkania z liderami innych ugrupowań zaproponował dialog ws. zakończenia sporu.

"Traktujemy zalecenia Komisji Weneckiej poważnie"

Reklama

"Przedstawiłem plan działania związany z Komisją Wenecką. Co prawda, nie ma ona żadnych uprawnień i jest to ciało opiniodawcze, ale ponieważ myśmy zaprosili Komisję Wenecką, dlatego traktujemy jej zalecenia poważnie. Z jednym zastrzeżeniem: nie mogą one być jawnie sprzeczne z polską konstytucją" - relacjonował w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że powołana grupa ekspertów oceni zalecenia Komisji Weneckiej, także "w aspekcie suwerenności Polski", bo sprawa Trybunału Konstytucyjnego jest "sprawą wewnętrzną i wszelkie odwoływania się np. do traktatów helsińskich nie mają tutaj najmniejszych podstaw".

W ocenie szefa Prawa i Sprawiedliwości prawa człowieka, prawa obywatelskie czy polityczne nie są w Polsce w żaden sposób zagrożone, a praworządność nie jest łamana.

"Trybunał uznał, że nie podlega prawu"

"Powstaje podejrzenie, że nie chodzi o żaden Trybunał, ale o to, że w Polsce jedni ludzie mają prawo rządzić, a innym się tego prawa odmawia. To musi ocenić zespół powołany w tej sprawie. Na zakończenie jego pracy zostanie przedłożony Sejmowi projekt zmiany ustawy o Trybunale. Będzie on uwzględniał to, co zostało zaproponowane przez Komisję Wenecką" - zapowiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że przedłożony projekt rozwiąże spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale "musimy zachować suwerenność i godność narodową, a także zdrowy rozsądek oraz zasadę z art. 7 konstytucji, że wszystkie organa władzy podlegają prawu. Trybunał Konstytucyjny w pewnym momencie uznał, że nie podlega prawu. Na to nie ma zgody" - zaznaczył szef partii rządzącej.

Cała rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim w "Gazecie Polskiej Codziennie"

Jak oceniasz działania rządu PiS? Weź udział w naszej zabawie i oddaj głos!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy