Reklama

Reklama

​Beata Szydło: Rozwiązanie konfliktu wokół TK zależy od opozycji

Szukanie kompromisu przez strony polityczne w Sejmie to najlepsza droga do rozwiązania politycznego pata wokół TK - uważa premier Beata Szydło. Według niej osiągnięcie kompromisu zależy od postawy opozycji. Zarzuciła przy tym politykom PO, że zamiast rozmawiać, wolą eskalować konflikt.

"Musimy znaleźć konsensus i rozwiązanie tego politycznego pata. Tu jest potrzebna zgoda polityczna wszystkich ugrupowań, które są w tej chwili obecne w polskim parlamencie" - powiedziała szefowa rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Reklama

Szydło stwierdziła, że Komisja Wenecka w swojej opinii "zaznaczyła, że wszystkie strony polityczne w Sejmie powinny podjąć pracę, poszukując kompromisu i dialogu". "Przekazałam tę opinię do Sejmu, bo uważam, że to właśnie w parlamencie musimy taki konsensus wypracować i to jest najlepsza droga" - dodała szefowa rządu.

"Rzecz polega tylko na tym, czy rzeczywiście politycy opozycji chcą porozumienia i chcą pracować dla polskich obywateli i polskiego państwa, czy też chcą eskalować konflikt i budować własną pozycję polityczną na eskalowaniu kolejnych awantur i konfliktu" - podkreśliła.

"Apeluję do opozycji"

W jej ocenie, jeżeli politycy opozycji "chcą kompromisu, to usiądziemy do stołu i rozwiązanie znajdziemy, bo zawsze to jest możliwe, kiedy się do stołu siada". "Apeluję do opozycji, byśmy to zrobili" - podkreśliła.

Premier zaznaczyła jednak, że jej "nadzieje studzi fakt, że chociażby politycy Platformy Obywatelskiej nie chcą rozmawiać, tylko jeżdżą na przykład do Brukseli i skarżą na Polskę, eskalują konflikt, domagają się, żeby przeciwko Polsce instytucje europejskie podejmowały różnego rodzaju rezolucje".

Jak dodała "to nie jest droga, którą powinni iść prawdziwi obywatele polscy, patrioci".

Szydło nawiązała do projektu rezolucji PE, którego przygotowanie zapowiedziała w miniony czwartek Europejska Partia Ludowa; w rozmowach na ten temat brał udział w Brukseli lider PO Grzegorz Schetyna. Rezolucja ma mówić o kwestii kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a także wskazywać na konieczność wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej.

Premier w poniedziałek w Krakowie mówiła też, że "jeżeli opozycja nie chce rozmawiać na temat propozycji, które były już składane zarówno przeze nią, jak i przez innych polityków PiS, "to musimy szukać takiego rozwiązania, które pozwoli uspokoić sytuację". Jak dodała, to jest dzisiaj potrzebne polskiemu państwu.

Co z opinią Komisji Weneckiej?

Premier 12 marca zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK do Sejmu, by tam parlamentarzyści wszystkich klubów podjęli pracę nad kompromisowym rozwiązaniem.

Następnie wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii. Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek mówiła, że do stanowiska ekspertów będą mogły się odnieść kluby parlamentarne.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, 11 marca przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia. 

Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło | Trybunał Konstytucyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama