Reklama

Reklama

Andrzej Rzepliński: Jeżeli ktoś przegrywa, to Polska

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński ostrzegł na antenie TVN24, że toczący się w Polsce spór wokół Trybunału może mieć bardzo złe konsekwencje. - Może się to skończyć fatalnie dla rządów prawa i demokracji w Polsce. Obserwujemy szereg aktów ustawodawczych, gdzie miałem poczucie, nie ma tam dyskusji, nie ma deliberacji, jest narzucanie - ocenił w programie "Piaskiem po oczach". - Jeżeli ktoś przegrywa, to Polska - dodał.

Posłowie podjęli dziś decyzję, że projekt autorstwa PiS w sprawie TK nie zostanie odrzucony. Oznacza to w praktyce, że z mocy prawa unieważniony zostaje wybór dziewięciu sędziów Trybunału w sprawie trzech kandydatów na nowego prezesa TK.

Reklama

Andrzej Rzepliński w rozmowie z Konradem Piaskiem wyjaśnił, dlaczego pojawił się dzisiaj w Sejmie. "Nie przyszedłem tam dla owacji" -  zaznaczył. "Pojawiłem się tam, by wysłuchać dyskusji na temat nowych przepisów dotyczących zgromadzeń, a także po to, by dowiedzieć się, jakie zmiany w Trybunale planuje wprowadzić obóz rządzący" - doprecyzował.

W kontekście emocji, jakie panowały na sejmowej sali, zaznaczył, że "nie widział wrogości po prawej stronie". "Słyszałem parę razy "precz z komuną", ale to z jednej i drugiej strony" - podkreślił.

Rzepliński wskazał nowego prezesa TK


Dopytywany o to, czy czuje, że przegrał walkę o Trybunał Konstytucyjny, wyjaśnił, że "jeżeli ktoś przegrywa, to Polska". Zaznaczył też, że nie należy jeszcze składać broni, bo jego zdaniem sprawa nie jest jeszcze przegrana. "Jeżeli to (TK - red.) stanie się prywatną radą konsultacyjną przy centralnym ośrodku dyspozycji politycznej, to przegramy wszyscy" - stwierdził na antenie TVN24.

Rzepliński wskazał również swojego następcę. W jego ocenie, Konstytucja,  czyli ustrojodawca, przewidział istnienie organu, jakim jest wiceprezes  TK. W związku z tym to właśnie sędzia Stanisław  Biernat przejmie jego obowiązki 20 grudnia.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje