Reklama

Reklama

​Kukiz'15: Zmiana konstytucji jedynym wyjściem z konfliktu wokół TK

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza ocenił w poniedziałek, że jedynym wyjściem z zaostrzającego się konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest zmiana konstytucji, proponowana przez Kukiz'15.

Kulesza powiedział w rozmowie z PAP, że po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką szefowie klubów parlamentarnych lub szefowie partii powinni natychmiast spotkać się i osiągnąć kompromis ws. TK.

Dodał, że takie spotkanie może zorganizować Kukiz'15. "Czekamy na zaproszenie od pana marszałka Sejmu, jeśli ono nie nastąpi, będziemy dzwonić do przedstawicieli wszystkich ugrupowań parlamentarnych i sami zorganizujemy takie spotkanie. Liczymy, że w tym spotkaniu wezmą udział osoby decyzyjne z każdej partii" - zaznaczył poseł Kukiz'15.

"Szefowie partii parlamentarnych powinni się spotkać i nie wychodzić z pokoju, dopóki nie osiągną konsensusu" - ocenił Kulesza.

Reklama

Szczegóły projektu Kukiz'15

Projekt zmiany konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisany też przez posłów PiS) przewiduje wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

"Tylko w ramach ugrupowań parlamentarnych można rozwiązać ten spór, tylko posłowie mogą zmienić ustawy, w tym ustawę zasadniczą. Tylko w zmianie konstytucji upatrujemy szansy na rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego" - podkreślił Kulesza. Przypomniał, że politycy Kukiz'15 już w piątek zaproponowali spotkanie szefów klubów parlamentarnych, aby wspólnie rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu wokół TK.

Opinia Komisji Weneckiej

W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy