Reklama

Reklama

Krytyczna opinia KE o praworządności w Polsce. Głos Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie - głosi komunikat Kancelarii Prezydenta.

Komisja Europejska postanowiła w środę wysłać do Warszawy opinię ws. praworządności w Polsce. Opinia jest elementem prowadzonej przez KE od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności.

"KPRP nie będzie się odnosić bezpośrednio do dokumentu Komisji przed jego upublicznieniem. Z drugiej strony pan prezydent niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta przekazanym PAP.

Reklama

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej w środę podkreślił, że premier Beata Szydło potwierdziła chęć dialogu ws. TK; niemniej jednak, mimo naszych najlepszych wysiłków, do tej pory nie udało się nam znaleźć rozwiązań głównych problemów ws. TK - dodał.

Zaznaczył, że rozwiązanie kryzysu wokół TK musi zostać znalezione w Polsce, a KE nie chce ingerować w wewnętrzną polską, polityczną debatę. Jednocześnie podkreślił, że "zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich".

Timmermans nie zgodził się z zarzutami, że procedura ochrony praworządności jest poza traktatami UE. KE - jak podkreślił - jest strażniczką unijnych traktatów. Dodał, że procedura ochrony praworządności jest procedurą zaangażowania się Komisji w dialog z państwem członkowskim w wypadku dostrzeżenia zagrożenia dla praworządności w danym państwie UE.


Reklama

Reklama

Reklama