Reklama

Reklama

​Korwin-Mikke: Są siły, które chcą Polsce zaszkodzić

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego TK. Negatywna opinia Komisji spotęgowała trwający od kilku miesięcy spór wokół TK. - Co nam grozi? Zwolennicy KOD-u urządzą nam Majdan, po to, żeby obalić rząd - przekonuje europoseł Janusz Korwin-Mikke.

Zdaniem europosła, "to do KOD-u powinien się przenieść PiS. KOD występuje w obronie prawa, z kolei PiS reprezentuje rządy demokratyczne". Podczas konferencji prasowej Janusz Korwin-Mikke dodał także, że w związku ze sporem wokół TK, Polska powinna czuć się zagrożona.

- Co nam grozi? Zwolennicy KOD-u urządzą nam Majdan, po to, żeby obalić rząd - przewiduje europoseł. - Sytuacja międzynarodowa Polski jest bardzo nieprzyjemna, nie dość, że PiS atakowało Niemcy i Rosję, to jeszcze teraz wdało się w spór z USA - dodał.

- Są siły, które chcą Polsce zaszkodzić i będą chciały sfinansować taki Majdan - przekonywał Korwin-Mikke.

Reklama

"Rozmycie tematu"

Na temat sporu wokół TK wypowiedzieli się także politycy reprezentujący opozycję i Bartosz Kownacki z PiS.

Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej decyzja premier Beaty Szydło o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu ma na celu "rozmycie tematu, przedłużanie dyskusji". "Zalecenia (Komisji Weneckiej) są proste i jasne - wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być opublikowany, a prezydent powinien przyjąć ślubowanie trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału" - podkreśliła.

Z kolei rzecznik PO Jan Grabiec uważa, że wdrożenie zaleceń Komisji Weneckiej pomogłoby rozwiązać konflikt o TK; można by je wprowadzić w ciągu kilku dni". Podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie Grabiec zwracał uwagę, że wciąż nie znane jest stanowisko rządu ani Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ogłoszonej w piątek opinii Komisji Weneckiej. Jak dodał, opinii nie przekazano też wciąż do Sejmu.

- Powinniśmy się zająć poważnymi sprawami, a nie błądzeniem wokół TK - przekonuje poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak. - Sytuacja jest bardzo poważna. Ponad własne ego, powinno się mieć wzgląd na to, że jak się rodaków wyprowadza na ulicę, to może się to źle skończyć - dodał.

Do sprawy odniósł się także poseł PiS Bartosz Kownacki.

- Jeżeli sędziowie będą stosowali uchwały ustanowione przez polski parlament w zakresie procedowania i  będą odnosili się w zakresie orzecznictwa do konstytucji, to nie ma podstaw do tego, żeby polski rząd nie stosował takich rozstrzygnięć - mówił poseł PiS.

Kownacki zaapelował także do sędziów TK o wykonywanie zapisów zawartych w konstytucji.

Przypomnijmy, ze Komisja Wenecka oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

W środę 9 marca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest w kluczowych punktach niezgodna z konstytucją. Premier Beata Szydło - wyjaśniając, dlaczego nie opublikuje środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczyła: "moim obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń i dokumentów, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa".

Według premier, posiedzenie "nie odbyło się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą". "Trudno uznać, ażeby to było posiedzenie Trybunału, którego rozstrzygnięcia będą w związku z tym wiążące, biorąc pod uwagę, że nie odbywa się ono na zasadach, jakie przewiduje w tej chwili ustawa" - powiedziała.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy