Reklama

Reklama

Zmarła Margaret Thatcher

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe Margaret Thatcher

W Londynie już dzisiaj zaczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Lady Margaret Thatcher. Ciało zmarłej w ubiegłym tygodniu byłej premier zostanie po południu przewiezione do Westminsteru, gdzie przewidziane jest krótkie nabożeństwo. Główne uroczystości zaplanowano na jutro.


Jak relacjonuje z Londynu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, trumna z ciałej Lady Thatcher zostanie po południu przewieziona do kaplicy świętej Marii w Pałacu w Westminsterze. W krótkim nabożeństwie, któremu będzie przewodniczył Dziekan Opactwa w Westminsterze, wezmą udział parlamentarzyści, politycy a także rodzina zmarłej premier. Po nabożeństwie w kaplicy rozpocznie się czuwanie, które potrwa do późnych godzin nocnych.
Jutro rano trumna zostanie przewieziona w uroczystej procesji do Katedry świętego Pawła. Na czas jutrzejszych uroczystości zamilknie Big Ben, co w Londynie zdarza się niezwykle rzadko.
 - Uważam, że w ciszy i poprzez ciszę można wyrazić głęboką godność oraz szacunek i wierzę, że Izba na to się zgodzi - tłumaczył spiker Izby Gmin John Bercow.
Nie licząc naprawy w latach 70., Big Ben po raz ostatni milczał w 1965 roku w czasie pogrzebu Winstona Churchilla. Nawiązań do premiera z czasów II wojny światowej będzie więcej. Tak jak podczas jego pogrzebu, w jutrzejszych uroczystościach weźmie udział brytyjska królowa.
 Jutrzejsze uroczystości na cześć Lady Thatcher będą miały charakter wojskowy. Formalnie jest to jeden stopień niżej od pogrzebu państwowego.

Dowiedz się więcej na temat: Margaret Thatcher nie żyje | pogrzeb | Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy