Reklama

Reklama

Skandal w Watykanie

Watykan: Mocny impuls papieża do walki z przestępstwami w finansach

Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na zwalczaniu przestępczości finansowej i prania brudnych pieniędzy; jego pontyfikat przebiega pod znakiem takiego "mocnego impulsu" - mówiono w sobotę podczas inauguracji roku sądowego w Watykanie.

Promotor sprawiedliwości w trybunale za Spiżową Bramą Gian Piero Milano, czyli odpowiednik prokuratora generalnego, przedstawił podczas uroczystości propozycję utworzenia w żandarmerii watykańskiej specjalnej sekcji do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej i finansowej. Jego zdaniem powołanie takiej grupy jest bardzo potrzebne i postulowane.

Reklama

Przypomniano, że od lipca papież w czterech wydanych dokumentach w formie Motu proprio podjął dalsze decyzje w ramach wielkiej zapoczątkowanej przez Benedykta XVI reformy finansów za Spiżową Bramą, której celem jest przejrzystość i przeciwdziałanie wszelkim nieprawidłowościom oraz przestępstwom na tym polu. Reformą tą objęty jest przede wszystkim watykański bank IOR.

Mmożliwe jest współdziałanie z porządkiem prawnym świata

Prokurator Milano stwierdził w swym wystąpieniu, że impuls na rzecz działań w tym kierunku nie jest tylko związany z "polityką stabilności ekonomicznej i finansowej prowadzoną na poziomie międzynarodowym", ale ma także "wiele powodów natury kościelnej, oferujących bardziej wzniosłą motywację". W tym kontekście promotor sprawiedliwości mówił o konieczności kierowania się ideami "solidarności i braterstwa".

Ponadto w swej relacji Gian Pieto Milano oświadczył, że także w minionym roku można było znaleźć potwierdzenie tego, iż państwo watykańskie, będące dotąd "enklawą we Włoszech", zmierza stopniowo ku temu, by stać się "enklawą w Unii Europejskiej". W ramach tego procesu - ocenił - możliwe jest współdziałanie z porządkiem prawnym świata zewnętrznego bez czerpania "zanieczyszczeń obcych jego naturze i formule".

IOR był wielokrotnie wstrząsany skandalami

W czerwcu Franciszek powołał specjalną komisję ds. badania działalność Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), wstrząsanego wielokrotnie skandalami i krytykowanego za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont. Powołanie komisji, zmierzające do uporządkowania sytuacji wokół IOR, miało umożliwić papieżowi - jak podał Watykan - lepszą harmonizację działalności Instytutu "z misją Kościoła powszechnego".


Dowiedz się więcej na temat: papież Franciszek | Papież Franciszek I

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje