Reklama

Reklama

Amerykańska prasa komentuje zamachy w Brukseli

Zamachy w Brukseli nie schodzą z pierwszych stron amerykańskich gazet. Dziennik Wall Street Journal pisze, że ataki terrorystyczne to skutek braku sukcesów w walce z Państwem Islamskim. New York Times wzywa Europę do przełamania izolacji środowisk muzułmańskich.

Wall Street Journal krytykuje nieskuteczność i brak koordynacji w belgijskiej policji. Gazeta zwraca uwagę, że wiele krajów Europy pozwoliło na stworzenie "równoległych" społeczeństw islamskich. Nawet belgijskie władze były zaskoczone jak wiele osób pomagało aresztowanemu w ubiegłym tygodniu Salahowi Abdeslamowi. 

Wall Street Journal podkreśla jednak, że źródłem obecnego terroryzmu w Europie jest porażka Zachodu w Syrii. New York Times również pisze o słabości belgijskiej policji i konieczności lepszej koordynacji działań antyterrorystycznych w Europie. Gazeta zwraca jednak uwagę, że większość terrorystów to urodzeni w Europie młodzi mężczyźni, wychowani w biednych muzułmańskich dzielnicach, zamieszani w drobną przestępczość. 

Reklama

Na zamieszkanych przez nich osiedlach policja traktowana jest jak wróg, co utrudnia współpracę w identyfikowaniu potencjalnych terrorystów. New York Times apeluje o stworzenie w Europie programu ochrony świadków na wzór amerykańskiego oraz budowę zaufania z większością europejskich muzułmanów, którzy tak są tak samo przerażeni terroryzmem jak wszyscy inni. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje