Reklama

Reklama

Malezyjski samolot zestrzelony na Ukrainie

Rosja: Rezolucja ws. trybunału jest nie do przyjęcia

Rosja zarzuciła autorom projektu rezolucji RB ONZ ws. ubiegłorocznej katastrofy boeinga nad wschodnią Ukrainą, że zamiast rzeczywistego śledztwa przygotowali polityczne show - wynika z czwartkowej publikacji dziennika "Kommiersant".

"Kommiersant" powołuje się w niej na niewymienionego z nazwiska dyplomatę.

Malezyjski Boeing 777 został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad terenami wschodniej Ukrainy pozostającymi pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Na pokładzie maszyny znajdowało się 298 osób, z czego dwie trzecie stanowili obywatele Holandii. Zginęli wszyscy.

"Rezolucja (ws. trybunału) jest dla nas nie do przyjęcia" - powiedział rozmówca dziennika. Przypomniał, że Rosja "niejednokrotnie apelowała o prawdziwe międzynarodowe dochodzenia w kwestii tragedii boeinga, w tym i z wykorzystaniem RB, lecz partnerzy się na to nie zgodzili".

Reklama

Tymczasem, jak twierdzi dyplomata, zaproponowana przez Malezję rezolucja "dotyczy nie tylko tragedii boeinga, lecz znacznie szerszych zagadnień". Wg rozmówcy dziennika rezolucja zawiera "próbę wskazania - poprzez upolitycznione i nieobiektywne sformułowania - winnych stworzenia takiej atmosfery, która doprowadziła do tragedii".

"To zastąpienie rzeczywistego śledztwa politycznym show" - powiedział rozmówca "Kommiersanta".

Projekt przedstawionej w RB ONZ przez Malezję rezolucji dotyczącej utworzenia międzynarodowego trybunału do ścigania winnych zestrzelenia samolotu jest od środy omawiany przez ekspertów - pisze dziennik. Przypomina, że inicjatywę Malezji poparły władze Australii, Holandii, Belgii i Ukrainy.

Dysponująca prawem weta w RB Rosja wyraziła już wcześniej sprzeciw wobec utworzenia takiego trybunału, nazywając pomysł "przeciwskutecznym", a także "przedwczesnym i nielogicznym", jako że dochodzenie jeszcze się nie zakończyło.

W środę media - z powołaniem się na CNN - podały, że z raportu  holenderskich śledczych, do którego dotarli dziennikarze CNN, wynika, że malezyjski Boeing 777 roku zestrzelony w Donbasie 17 lipca 2014 roku został trafiony rosyjską rakietą wystrzeloną przez działających we wschodniej Ukrainie prorosyjskich rebeliantów.

Ostateczne wyniki pracy holenderskiej Śledczej Rady Bezpieczeństwa (OVV), zajmującej się  badaniem przyczyn katastrofy, mają być znane w październiku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy