Reklama

Reklama

Malezyjski samolot zestrzelony na Ukrainie

Lot MH17 - pierwszy raport holenderskich ekspertów

Nie ma dowodów na usterkę techniczną, wypadek lub błąd pilota. Samolot rozpadł się w wyniku uderzenia przez dużą liczbę przedmiotów o wysokiej energii, które spenetrowały samolot od zewnątrz - to teza autorów raportu dotyczącego zestrzelenia malezyjskiego samolotu Boeing 777 z 298 osobami na pokładzie nad terytorium wschodniej Ukrainy 17 lipca tego roku.


Reklama

Raport skupia się na bezpośredniej przyczynie tragedii, nie na tym, kto powinien zostać uznany winnym.

Nagrania głosu z kokpitu, nagrania z rejestratora lotu oraz z wieży kontrolnej sugerują, że lot MH17  przebiegał bez zakłóceń do godziny 13.20 (UTC). Następnie rozpadł się w gwałtowny sposób w powietrzu.

Nie ma żadnych przesłanek do stwierdzenia, że piloci spodziewali się, iż może dojść do katastrofy. Nagrania z komunikacji z ukraińską wieżą kontrolną potwierdzają, że nie było zgłoszeń żadnych usterek ze strony pilotów. Po 13.20 przez dwie minuty wieża próbowała nawiązać kontakt z pilotami - bezskutecznie.

Rozkład szczątków samolotu na ziemi potwierdza hipotezę, że samolot rozpadł się w powietrzu na dużej wysokości.

Załoga samolotu była kompetentna i doświadczona - stwierdza holenderski raport.

Stwierdzenie o tym, że samolot rozpadł się w wyniku uderzenia przez przedmioty lecące z olbrzymią prędkością, potwierdza rozkład szczątków, a także fakt, że samolot zniknął z radarów w tym samym momencie, co został utracony kontakt z pilotami.

Szczegółowy raport między innymi na temat tego, co uderzyło w samolot, "wymaga dalszych ustaleń" - piszą Holendrzy. Taki raport ma zostać przygotowany w przeciągu roku.

Według najprawdopodobniejszej wersji zdarzeń samolot został zestrzelony przez separatystów dysponujących systemem rakietowym Buk, którzy pomylili go z ukraińskim samolotem wojskowym. Kilka dni wcześniej w regionie zestrzelono ukraiński samolot transportowy z 49 żołnierzami na pokładzie.

ML

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje