Reklama

Reklama

Ważna zmiana w 5. klasie szkoły podstawowej. Będzie o jeden przedmiot więcej

Jakie są przedmioty w piątej klasie szkoły podstawowej? Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023 już za rogiem, dlatego warto uświadomić sobie, jakie nowe obowiązki czekają nasze dzieci. Dobre informacje są takie, że dodatkowe przedmioty w 5. klasie podstawowej to bardzo krótka lista. Sprawdzamy, o ile więcej godzin lekcyjnych jest w 5. klasie i jakie zmiany jeszcze czekają uczniów.

Jakie przedmioty dochodzą w 5. klasie szkoły podstawowej? To pytanie rodzica każdego dziecka, które ma już za sobą przygodę w 4. klasie szkoły podstawowej. Program nauczania w wyższej klasie trudno nazwać edukacyjną rewolucją, bo jest to przede wszystkim rozwinięcie dotychczasowej wiedzy. Jakie są przedmioty w 5. klasie szkoły podstawowej?

Jakie przedmioty dochodzą w 5. klasie szkoły podstawowej? Jedna zmiana

Jakie przedmioty dochodzą w 5. klasie? Uczniowie mogą spać spokojnie, ponieważ dodatkowej nauki nie będzie o wiele więcej. W 5. klasie podstawówki dochodzi geografia. I to wszystko, ponieważ pozostała lista przedmiotów nie różni się tym, z czym uczniowie mieli do czynienia rok wcześniej. To oznacza, że lista przedmiotów w 5. klasie wygląda następująco:

Reklama

 • język polski;
 • język obcy nowożytny; 
 • muzyka;
 • plastyka;
 • biologia; 
 • matematyka; 
 • informatyka; 
 • technika; 
 • wychowanie fizyczne;
 • geografia.

Lista przedmiotów w 5. klasie szkoły podstawowej może, ale nie musi, zostać poszerzona o religię. Ta, jak wiadomo, nie jest obowiązkowa i organizuje się ją wyłącznie na życzenie rodziców. Nie ma również obowiązku uczęszczania na lekcje etyki, jeśli nie zdecydujemy się na wybór religii

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023? Najnowszy kalendarz dni wolnych od zajęć

Przedmioty w 5. klasie szkoły podstawowej. O ile więcej godzin lekcyjnych?

Nauka w 5. klasie szkoły podstawowej to kontynuacja kształcenia z poprzedniego roku. W przypadku języka polskiego dzieci poznają charakterystykę wierszy, powieści, mitu oraz noweli. Na lekcjach historii uczniowie śledzą losy pierwszych cywilizacji aż do czasów Jagiellonów

Przedmioty w 5. klasie szkoły podstawowej to również matematyka, na której nie brakuje coraz trudniejszych zadań z dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ułamków, rozpoznawania i mierzenia kątów czy rozwiązywania zadań tekstowych. 

To wszystko w ramach ponad 20-godzinnego nauczania, na które składają się:

 • 5 godzin - język polski;
 • 4 godziny - matematyka i wychowanie fizyczne;
 • 3 godziny - język obcy nowożytny (jeden lub więcej);
 • 2 godziny - geografia;
 • 1 godzina - muzyka, plastyka, biologia, informatyka i technika.

O ile więcej godzin lekcyjnych jest w 5. klasie? Do powyższych należy doliczyć także dwie godziny religii lub etyki. Te, jak wspomnieliśmy, nie są obowiązkowe. 

Obowiązkowe są za to zajęcia z wychowawcą, na które uczniowie muszą przeznaczyć jedną godzinę w tygodniu. Tygodniowo w 5. klasie dzieci mają łącznie 25 godzin lekcyjnych, a więc o jedną więcej, niż rok wcześniej.

Lubnauer o podręczniku HiT: To podręcznik do indoktrynacji

Jakie jeszcze zmiany czekają na uczniów w 5. klasie?

Dodatkowy przedmiot geografii w 5. klasie szkoły podstawowej to nie jedyne zmiany, które czekają uczniów w nowym roku szkolnym. Kolejne dotyczą lekcji wychowania fizycznego. Od nowego roku szkolnego znacznie trudniej będzie o zwolnienie z WF-u.

Od września uwzględniane usprawiedliwienia przy semestralnych zwolnieniach z zajęć wychowania fizycznego będą tylko te, które wystawi lekarz specjalista. Temat wzbudził oburzenie u części rodziców, którzy mają spory problem z dostaniem się do specjalistów. 

CZYTAJ TAKŻE: Tylko cztery dni w szkole. Holenderski sposób na braki kadrowe

Kolejna zmiana dotyczy uczniów na Lubelszczyźnie i na Opolszczyźnie. Tu uruchomiony zostanie program informatyczny "Narodowa Baza Talentów"

Ten ma zbierać osiągnięcia sportowe i tworzyć bazę talentów, a jednocześnie dać odpowiedź na pytanie, ile dzieci nie uczęszcza na zajęcia oraz ile dzieci ma problem ze wskaźnikiem BMI. Za rok program ruszy w całym kraju. 

CZYTAJ TAKŻE:

300 plus. Kiedy i jak złożyć wniosek? Oto, dlaczego warto się pośpieszyć

Nowe "środki wychowawcze" w szkołach. Uczeń wymyje korytarze lub wygrabi liście

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy