Reklama

Reklama

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023? Oto najnowszy kalendarz dni wolnych od zajęć

Rok szkolny 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo uczniów czeka oficjalne rozpoczęcie kolejnych miesięcy nauki. Nawet jeśli do tego momentu jest jeszcze chwila, uczniowie już chcą wiedzieć, kiedy nadarzą się najbliższe dni wolne. Jak każdego roku trochę ich będzie, wliczając przerwy świąteczne oraz ferie zimowe. Kiedy wypadają dodatkowe dni wolne? Przedstawiamy kalendarz roku szkolnego 2022/2023.

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023? Duża część uczniów nie chce poznać odpowiedzi. Najlepiej, gdyby wakacje trwały dużo dłużej. Niestety nie jest to możliwe. Powoli trzeba szykować się na powrót do szkoły. Na szczęście w ciągu roku szkolnego pojawia się niejedna okazja do dodatkowego wolnego. Sprawdźmy, kiedy rozpoczyna się rok szkolny 2022/2023 oraz kiedy wypadają dni wolne od zajęć.

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023?

Rok szkolny niezmiennie rozpocznie się 1 września. W tym roku wypada on w czwartek. Po ceremonii wielu uczniów zacznie zapewne odliczać do następnych wakacji. Niestety będą musieli odczekać swoje. Zakończenie roku szkolnego nastąpi w piątek, 23 czerwca. Na szczęście do czerwca czeka na uczniów kilka dni wolnych, które pozwolą im odpocząć od natłoku zajęć.

Reklama

W ciągu roku szkolnego dni wolne występują w postaci ferii zimowych, przerw świątecznych oraz świąt ustawowo wolnych. Uczniowie niższych klas mają również dodatkowe dni wolne w terminie matur i egzaminu ósmoklasisty.

Rok szkolny 2022/2023. Kiedy ferie zimowe?

Między semestrami nauki uczniowie mogą odpocząć przez dwa tygodnie na zimowych feriach. W tym roku ferie zimowe podzielone będą na 4 różne terminy. Pierwsza tura ferii odbywać się będzie od 16 do 29 stycznia. W tym czasie odpoczywać będą uczniowie z województwa:

 • lubelskiego,
 • śląskiego,
 • łódzkiego,
 • pomorskiego,
 • podkarpackiego.

Następnie w terminie 23 stycznia-5 lutego nastąpi drugi termin ferii zimowych. Udadzą się na niego dzieci z Warmii, Mazur i Podlasia. W okresie 30 stycznia-12 lutego na ferie pójdą uczniowie z województwa:

 • wielkopolskiego,
 • świętokrzyskiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • małopolskiego,
 • lubuskiego.

Ostatni termin zaplanowany jest w dniach 13-26 lutego i wtedy na wolne pójdą dzieci z województwa:

 • dolnośląskiego,
 • zachodniopomorskiego,
 • mazowieckiego,
 • opolskiego.

Rok szkolny 2022/2023. Kiedy egzaminy ósmoklasisty i egzaminy maturalne?

Egzamin maturalny oraz egzamin ósmoklasisty są powodem do radości uczniów z niższych klas. W końcu wtedy wypadają im dodatkowe dni wolne. W przypadku szkół podstawowych egzaminy zaplanowane są na 24-26 maja. W tym terminie uczniowie młodszych klas będą mogli skorzystać z dłuższego weekendu.

Inaczej jest w przypadku maturzystów. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ogłosiła jeszcze terminu matur. Jest bardzo prawdopodobne, że odbędą się one dopiero 8-10 maja. Oznacza to, że uczniowie innych klas będą mogli skorzystać z długiego weekendu na majówkę oraz tydzień po niej. Uczniowie podchodzący do egzaminu już od 28 kwietnia zakończą oficjalnie edukację.

Rok szkolny 2022/2023. Dni ustawowo wolne od zajęć w pierwszym semestrze

W ciągu roku istnieje kilka świąt, które ustawowo są dniami wolnymi. Upewnijmy się, w jakie dni one wypadają oraz czy mamy szansę dzięki temu na dłuższe weekendy. Najbliższe święto będzie miało miejsce we wtorek, 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Lepiej już zapowiada się 11 listopada, czyli Dzień Niepodległości. Wypada w piątek, dzięki czemu otrzymujemy dodatkowy jeden dzień wolny od zajęć.

W grudniu czeka na nas zimowa przerwa świąteczna. Wigilia wypada w tym roku w sobotę, więc nie zaczniemy wolnego z wyprzedzeniem. Jest to jednak pierwszy termin, kiedy przez dłuższy czas możemy odpocząć od szkoły. Przerwa zimowa trwać będzie w dniach 23-31 grudnia. Nowy Rok wypada w niedzielę, więc do szkoły uczniowie udadzą się już 2 stycznia. Na szczęście nadchodzący tydzień będzie "krótszy", gdyż w piątek, 6 stycznia wypada Święto Trzech Króli.

Rok szkolny 2022/2023. Dni ustawowo wolne od zajęć w drugim semestrze

Drugi semestr roku szkolnego 2022/2023 posiada mniej świąt ustawowych niż w sezonie wrzesień-luty. Mimo tego nie można mówić o braku wolnego dla uczniów. Czekają na nich ferie zimowe, święta wielkanocne oraz majówka. Ze świąt ogólnych najbliżej będzie Wielkanoc, odbywająca się w tym roku 10 kwietnia. Uczniowie będą mieć więc wolne od Wielkiego Czwartku, 6 kwietnia aż do Poniedziałku Wielkanocnego, 11 kwietnia.

Kolejnym dłuższym wolnym jest majówka, czyli Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 maja. W roku 2023 majówka wypada w poniedziałek, wtorek oraz środę. Oznacza to, że uczniowie będą mogli korzystać z dłuższego weekendu. Ostatnim świętem będzie Boże Ciało, obchodzone w czwartek, 8 czerwca.

***

Czytaj także:

Mniej żywych urodzeń i wzrost zgonów wśród matek. "Alarmujące wyniki badań"

Turystyka nad Odrą umiera razem z rybami. "Jesteśmy milion w plecy"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy