Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Wysłannik ONZ: Łączą się konflikty w Iraku i Syrii

Nasilenia aktów przemocy w Iraku nie można już oddzielać od wojny domowej w sąsiedniej Syrii, ponieważ "te pola bitwy się łączą" - ostrzegł we wtorek wysłannik ONZ do Iraku Martin Kobler.

Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Kobler podkreślił, że zbrojne ugrupowania irackie nasilają swą obecność w Syrii. W rezultacie konflikt syryjski rozszerza się na Irak, a jednocześnie napływają doniesienia, że Irakijczycy walczą między sobą w Syrii.

Reklama

"Te kraje są ze sobą powiązane" - podkreślił Kobler. Wskazał, że przez Irak przebiega linia podziału między światem sunnickim i szyickim i że "wszystko, co dzieje się w Syrii, ma oczywiście reperkusje dla irackiego krajobrazu politycznego".

Napięcie na tle wyznaniowym w Iraku gwałtownie wzrosło w związku z konfliktem w sąsiedniej Syrii, gdzie rebelianci, w większości sunnici, walczą z siłami reżimu alawickiego prezydenta Baszara el-Asada; Alawici wywodzą się z szyizmu. Ponadto iraccy sunnici i szyici przechodzą przez granicę, aby walczyć po obu stronach syryjskiego konfliktu.

Dowiedz się więcej na temat: Syria | ONZ | Irak | Martin Kobler

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy