Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Wysłannik ONZ "głęboko wstrząśnięty" sytuacją w Aleppo

Specjalny wysłannik ONZ określił bombardowanie dzielnic mieszkalnych syryjskiego miasta Aleppo "niczym nieusprawiedliwionym stosowaniem na oślep nieproporcjonalnie ciężkiej i niszczycielskiej broni".

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że jest "głęboko wstrząśnięty"  hekatombą, jaką zgotowały walczące w Aleppo zbrojne ugrupowania i oddziały, które ostrzeliwują od 48 godzin z ciężkiej broni gęsto zaludnione dzielnice miasta.

De Mistura potępił w komunikacie, który ogłosił w niedzielę w Genewie,  "niczym nieusprawiedliwione stosowanie na oślep nieproporcjonalnie ciężkiej i niszczycielskiej broni" w dzielnicach mieszkalnych Aleppo.

"Informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł mówią o wielkiej liczbie zabitych osób cywilnych, w tym wielu dzieci oraz o setkach rannych" - dodaje de Mistura.

Reklama

Specjalny wysłannik ONZ, nawiązując do oblężenia wschodniego Aleppo przez syryjskie wojska rządowe, ostrzega, że "nic nie usprawiedliwia ostrzeliwania na oślep z ciężkiej broni osiedli zamieszkanych przez ludność cywilną".

De Mistura mówi też o "zbrodniach wojennych".

Ludność cywilna w obu częściach Aleppo - kontrolowanych przez rebeliantów i przez siły rządowe - cierpi wskutek bezradnych, ale morderczych prób podporządkowania sobie miasta", które potrzebuje trwałego zawieszenia broni" - zakończył de Mistura.

Jak podała oficjalna syryjska agencja SANA, syryjskie siły rządowe zdobyły w niedzielę kontrolę nad okolicami miejscowości Minian na północnych przedmieściach Aleppo "po wyeliminowaniu terrorystów, którzy infiltrowali się do tej strefy".

Wojska rządowe - dodaje agencja -  zabiły wielką liczbę "terrorystów", z których większość należała do Frontu Podboju Lewantu (dawny Front Al-Nusra, filia Al-Kaidy w Syrii).

Dzięki postępom poczynionym w terenie, armia - pisze SANA - zdołała otoczyć terrorystów, którzy wtargnęli do dzielnicy mieszkalnej Dahle el-Asad; wielu z nich wzięto do niewoli.

Kontrofensywa wojsk rządowych

Od soboty wojska reżimu Baszara el-Asada prowadzą w różnych punktach Aleppo działania, które SANA określa jako "kontrofensywę" w celu odbicia  pozycji zdobytych w piątek przez rebeliantów.

Właśnie w piątek różne ugrupowania zbrojne przeciwników syryjskiego reżimu podjęły zakrojoną na znaczną skalę ofensywę w celu przełamania oblężenia wschodnich dzielnic Aleppo przez siły rządowe.

Niezwykle zacięte walki trwały całą niedzielę, trzeci dzień ofensywy ugrupowań rebelianckich podjętej w celu przełamania oblężenia dzielnic Aleppo otoczonych przez wojska rządowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy