Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Syryjska armia wycofuje się spod Aleppo. Brak potwierdzenia pentagonu

Rosja poinformowała, że syryjska armia rozpoczęła w czwartek wieczorem odwrót z drogi Castello, na północ od Aleppo, by umożliwić dostarczenie do miasta pomocy humanitarnej. Pentagon jednak nie potwierdza tych informacji.

Jak mówił na konferencji prasowej szef rosyjskiego centrum koordynacji w Syrii Władimir Sawczenko, siły rządowe rozpoczęły odwrót, a syryjscy rebelianci wciąż pozostają na swoich pozycjach przy drodze Castello.

Reklama

Te same informacje podał szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman. Agencja EFE zaznacza, że syryjskie władze na razie ich nie potwierdziły.

Tuż po oświadczeniu wydanym przez Sawczenkę rzecznik Pentagonu Peter Cook powiedział na briefingu, że amerykańskie władze nie mają informacji wskazujących na to, iż syryjskie siły rządowe rozpoczęły odwrót z Castello.

Również według rebeliantów siły rządowe nie rozpoczęły odwrotu. Według Reutera rebelianci nie chcą wycofać się, zanim nie zrobią tego oddziały syryjskiej armii.

Jak podawało wcześniej w czwartek Obserwatorium, każda ze stron konfliktu - siły rządowe oraz rebelianci - chciała, aby wycofywanie się z okolic drogi Castello nastąpiło równocześnie.

Resort obrony rozpoczął na swej stronie przekaz online z Aleppo

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony generał Igor Konaszenkow poinformował w czwartek, że jego resort na swej stronie internetowej rozpoczyna transmisje na żywo z syryjskiego Aleppo. Powiedział, że przekaz pochodzi z dwóch kamer naziemnych i z drona.

"Transmisje te są prowadzone w celu zapewnienia przejrzystości w wypełnianiu przez strony (konfliktu) warunków zaprzestania działań bojowych na terytorium Syrii" - objaśnił gen. Konaszenkow.

Internetowa transmisja jest prowadzona z dwóch kamer na ziemi w dwóch rejonach Aleppo, po raz pierwszy też rozpoczęto transmisję na żywo ze wschodnich dzielnic miasta z wykorzystaniem bezzałogowego statku latającego, czyli drona - cytują Konaszenkowa rosyjskie media.

Pomoc humanitarna dla Aleppo


Konwój ONZ z ciężarówkami wiozącymi pomoc humanitarną czeka obecnie w strefie buforowej na granicy turecko-syryjskiej - pisze EFE.

Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura powiedział w czwartek, że priorytetem dla ONZ jest dotarcie do oblężonych wschodnich dzielnic miasta Aleppo, gdzie, jak się szacuje, przebywa ok. 275 tys. ludzi.

Pomoc humanitarna dla ofiar konfliktu ma zostać dostarczona zgodnie z trwającym od poniedziałku uzgodnionym przez USA i Rosję porozumieniem o zawieszeniu broni w Syrii. W środę szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili jego przedłużenie o 48 godzin.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne