Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Putin liczy na kolejną rundę rozmów pokojowych w sprawie Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że oczekuje, iż kolejna runda rozmów pokojowych o Syrii odbędzie się i ostatecznie doprowadzi do rozwiązania konfliktu. Poprzednie spotkanie opozycji i rządu w Damaszku odbyło się w styczniu w Moskwie.

- Czekamy na kolejną rundę tych rozmów, które ostatecznie - mam nadzieję - doprowadzą do pokojowego rozwiązania sytuacji w Syrii - oświadczył rosyjski przywódca w Kairze, po rozmowach z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

Następne spotkanie niektórych przedstawicieli opozycji i władz w Damaszku ma się odbyć za około miesiąc w rosyjskiej stolicy - powiedział 30 stycznia uczestnik konsultacji.

Moskiewskie rozmowy, które zakończyły się 29 stycznia, nie zostały uznane za przełomowe, gdyż nie wzięły w nich udziału zarówno najważniejsza syryjska organizacja opozycyjna, Koalicja Narodowa, jak i najważniejsze ugrupowania zrzeszającego rebeliantów walczących w terenie. Koalicja zapowiedziała, że będzie uczestniczyć tylko w takich negocjacjach, które doprowadzą do pozbawienia władzy prezydenta Baszara el-Asada.

Reklama

Ponad 30 przedstawicieli syryjskiej opozycji i reprezentanci tamtejszego reżimu przez dwa dni rozmawiali w Moskwie o sposobach rozwiązania blisko czteroletniego konfliktu w Syrii. Do rozmów doszło z inicjatywy Rosji, długoletniego sojusznika syryjskiego reżimu. Miały one ożywić pogrążone w impasie wysiłki pokojowe.

Większość uczestników rozmów porozumiała się w sprawie wielu kwestii, m.in. zachowania przez Syrię suwerenności i jedności; odrzucono też możliwość zagranicznej interwencji i zapowiedziano dalszą walkę z terroryzmem.

Wojna domowa w Syrii zaczęła się w marcu 2011 roku od brutalnych represji, jakimi władze odpowiedziały na falę antyrządowych protestów, które przerodziły się w zbrojną rebelię. Według ONZ w syryjskim konflikcie zginęło dotąd ok. 200 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Reklama

Reklama

Reklama