Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Pokój w Syrii? Gdy "Baszar el-Assad straci władzę lub umrze"

"Okres przejściowy w Syrii rozpocznie się dopiero wtedy, gdy prezydent Baszar el-Assad straci władzę lub umrze" – powiedział w sobotę Mohamad Allusz, reprezentant opozycji na rozmowach pokojowych w Genewie, które mają być wznowione w poniedziałek.

Salaficki przywódca rebeliancki Mohamad Allusz jest jednym z dwóch przedstawicieli opozycji na rozmowach pokojowych w Genewie obok Asada al-Zoabiego, który przewodniczy delegacji.

"Nie ma mowy, by coś się zmieniło tak długo, jak Baszar el-Asad i jego ludzie są u władzy" - zaznaczył Allusz podczas sobotniej konferencji prasowej w Genewie.

Skrytykował też - jako "bezwartościowe i nic nie wnoszące" - sobotnie oświadczenie ministra spraw zagranicznych Syrii Walida el-Mualima, który podkreślił, że strona rządowa nie dopuści do włączenia do porządku obrad w Genewie kwestii przyszłych wyborów prezydenckich.

Reklama

Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), grupujący główne siły opozycji syryjskiej, zapowiedział, że w Genewie chce skupić się na utworzeniu przejściowego organu rządzącego z pełną władzą wykonawczą.

Szef syryjskiej dyplomacji nie widzi jednak potrzeby rozważania tej kwestii. Jak zaznaczył, maksimum, o którym władze są w stanie rozmawiać, to "rząd jedności narodowej". "Jeśli opozycja będzie miała urojenia, że w Genewie przejmie władzę, której nie udało jej się przejąć w walce, to (rozmowy - PAP) zakończą się fiaskiem" - zagroził.

Mualim potwierdził, że przedstawiciele rządu będą uczestniczyć w rozmowach i polecą do Szwajcarii w niedzielę.

Prowadzone dwa lata temu rozmowy pokojowe w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii załamały się, gdyż obie strony nie były w stanie porozumieć się w sprawie harmonogramu i zasięgu tematycznego rozmów; reżim w Damaszku kładł nacisk na zwalczanie terrorystów, jak określa on walczących z nim rebeliantów, podczas gdy opozycja chciała rozmawiać o rządzie przejściowym.

Rozmowy pod auspicjami ONZ, które zbiegają się z piątą rocznicą wybuchu konfliktu w Syrii, mają się toczyć w dwa tygodnie po wejściu w życie porozumienia rozejmowego; zmniejszyło ono przemoc, lecz nie wstrzymało całkowicie walk.

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy