Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

MSZ Rosji krytycznie o planach Asada dotyczących reelekcji

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow ocenił w czwartek, że uwagi prezydenta Baszara el-Asada sugerujące, że mógłby on ubiegać się o reelekcję w 2014 roku nie pomagają w rozwiązaniu sytuacji w Syrii.

"Takie wypowiedzi wpływają na atmosferę i nie uspokajają sytuacji" w Syrii - oświadczył Bogdanow, cytowany przez agencję Interfax. Rosja jest uważana za główną sojuszniczkę syryjskiego prezydenta, który od marca 2011 roku zmaga się z rebelią w swoim kraju.

Reklama

Asad w październiku wyraził gotowość startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Od początku konfliktu ustąpienia dyktatora domagają się syryjscy rebelianci.

W konflikcie zbrojnym w Syrii zginęło już 126 tys. ludzi. Próbą doprowadzenia do zakończenia walk będzie zaproponowana jeszcze w maju przez Rosję i USA międzynarodowa konferencja pokojowa Genewa 2 w sprawie Syrii.

Jak poinformowała we wtorek ONZ, konferencja rozpocznie się 22 stycznia w szwajcarskim kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim; z powodów logistycznych spotkanie z udziałem delegacji wielu państw nie będzie zorganizowane w Genewie. Konferencji ma przewodniczyć sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Na 24 stycznia zaplanowano w Pałacu Narodów w Genewie dwustronne rozmowy delegacji syryjskiej opozycji i reżimu Asada. Negocjacje pokojowe obu stron konfliktu będą się toczyły w obecności wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdara Brahimiego.

Dowiedz się więcej na temat: Baszar al-Asad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy