Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Asad o pomyśle Kerry'ego: Powinniśmy poczekać na działania

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zbagatelizował w poniedziałek przedstawiony dzień wcześniej przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego pomysł włączenia go w negocjacje w sprawie politycznego uregulowania syryjskiego konfliktu.

- Wciąż słyszymy deklaracje. Powinniśmy poczekać na działania i wtedy zdecydować - powiedział irańskiej telewizji Asad, cytowany przez państwową syryjską agencję prasową.

Prezydent dodał, że wszelka zmiana stanowiska społeczności międzynarodowej wobec sytuacji, w której znalazł się jego kraj, będzie pozytywna, "gdy będzie poważna i skuteczna".

Zastrzegł jednocześnie, że obce państwa muszą zaprzestać "udzielania wsparcia politycznego i wojskowego" ugrupowaniom terrorystycznym w Syrii, jak nazywani są przez reżim w Damaszku bojownicy walczący od czterech lat z wojskami wiernymi Asadowi i sprzymierzoną z nimi milicją. - Nie mamy wyboru, musimy bronić naszej ojczyzny - zaznaczył Asad.

Reklama

W niedzielę w wywiadzie dla telewizji CBS News Kerry powiedział, że Stany Zjednoczone powinny negocjować z prezydentem Asadem, aby położyć kres trwającemu już cztery lata konfliktowi. Dodał, że Waszyngton stara się skłonić Damaszek do poważnej dyskusji na temat sposobu wyprowadzenia Syrii z wojny domowej. - Na koniec powinniśmy negocjować - podkreślił Kerry, wskazując że powinny to być "negocjacje w ramach procesu (pokojowego) Genewa I w celu znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu".

Spytane o stanowisko w sprawie pomysłu Kerry'ego władze Francji oświadczyły, że nie uległo ono zmianie. Francuskie MSZ powołało się na lutową wypowiedź szefa dyplomacji Lauranta Fabiusa, który powiedział, że w negocjacjach powinni wziąć udział przedstawiciele obecnego reżimu i członkowie opozycji, co mogłoby utorować drogę do utworzenia rządu jedności narodowej. -To jasne, że według nas Baszar el-Asad nie może być włączony w te ramy - poinformowało francuskie MSZ, cytując Fabiusa.

USA uczestniczyły w zorganizowaniu na początku 2014 roku w Genewie rozmów między syryjską opozycją i wysłannikami Damaszku. Jednak dwie rundy negocjacji nie przyniosły żadnych rezultatów i wojna toczy się nadal. Jak powiedział Kerry w niedzielnym wywiadzie, "Asad nie chciał więcej negocjować". Podkreślając znaczenie negocjacji Kerry zapewnił, że "wszyscy są zgodni, iż w konflikcie syryjskim nie może być rozwiązania militarnego, a możliwe jest wyłącznie rozwiązanie polityczne".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy