Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

NATO: Nie możemy być pasywni wobec ataków w Libii

Ataki na cywilów w Libii mogą być traktowane jak zbrodnie przeciwko ludzkości i społeczność międzynarodowa oraz ONZ nie mogą pozostać bierne, jeśli te ataki będą trwać - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

- Zdecydowanie potępiamy użycie siły wobec narodu libijskiego - powiedział Rasmussen na briefingu w Brukseli.

Zaznaczył, że najnowsza rezolucja Rady Bezpieczeństwa nie przewiduje akcji zbrojnej w Libii, powtórzył też, że NATO nie ma zamiaru interweniować w tym kraju bez mandatu ONZ, nawet w sytuacji, gdy przywódcy Sojuszu Północnoatlantyckiego otrzymali instrukcje przygotowania się na wszelkie ewentualności.

Rasmussen podkreślił, że sprawa Libii będzie priorytetowa w programie obrad spotkania w Brukseli ministrów obrony NATO w czwartek i w piątek.

Reklama

Szef NATO odrzucił sugestie, że Sojusz powinien sam ustanowić strefę zakazu lotów nad Libią; podkreślił, że jest to bardzo skomplikowana operacja, która wymaga poważnych środków militarnych.

NATO, jak pisze agencja Associated Press, powtarza ustawicznie, że do takiej operacji byłby niezbędny wyraźny mandat RB ONZ, co jest mało prawdopodobne, gdyż dysponująca w RB prawem weta Rosja już odrzuciła ten pomysł.

Dowiedz się więcej na temat: ONZ | Anders Fogh Rasmussen | NATO | Libia | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje