Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Blisko 192 tys. osób uciekło z Libii

Około 191 748 osób, głównie robotników zza granicy pracujących czasowo w Libii uciekło do tej pory z kraju ogarniętego walkami, a blisko dziesięć tys. uchodźców kieruje się ku granicy z Egiptem - poinformowało ONZ.

Biuro Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało też, że do czwartku ponad 104 tys. osób uciekło z Libii do Tunezji, 85 tys. dotarło do Egiptu a cztery tys. udało się do Algierii.

Przejęcie kontroli nad przejściami granicznymi na granicy z Tunezją przez siły wierne przywódcy libijskiego reżimu, pułkownikowi Muammarowi Kadafiemu ograniczyło liczbę uchodźców, którym udaje się wydostać z kraju.

Około 12,5 tys. osób, w tym 10 tys. obywateli Bangladeszu czeka na ewakuację z Tunezji.

Z portu w Katanii na Sycylii odpłynął w sobotę okręt patrolowy włoskiej marynarki wojennej "Libra" z pomocą humanitarną dla Bengazi w Libii. Na pokładzie jest żywność, generatory prądu, urządzenia do uzdatniania wody, lekarstwa. Jednostka ma dotrzeć do głównego miasta Cyrenajki w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na okręcie są żołnierze piechoty morskiej, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w chwili rozładunku i dystrybucji pomocy już na miejscu w Bengazi. Ponadto okręt jest eskortowany przez inną jednostkę włoskiej marynarki, uczestniczącą w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

Reklama

W czwartek kraje europejskie uruchomiły most powietrzny w celu ewakuowania z Tunezji tysięcy Egipcjan, którzy uciekli z ogarniętej rebelią Libii.

Dowiedz się więcej na temat: Libia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje