Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Westerwelle: Odsunięcie Mursiego "wielką porażką dla demokracji"

Odsunięcie w środę od władzy egipskiego prezydenta Mohammeda Mursiego przez armię stanowi "wielką porażkę dla demokracji" - ocenił w czwartek niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle, który zaapelował do wszystkich stron w Egipcie o "odrzucenie przemocy".

- Egipt musi powrócić tak szybko jak to możliwe do porządku konstytucyjnego, jest realne zagrożenie, że proces demokratycznej transformacji w Egipcie zostanie poważnie zaburzony - ocenił Westerwelle. W czwartek rano na stanowisko tymczasowego egipskiego prezydenta zaprzysiężony został szef trybunału konstytucyjnego Adli Mansur.

Reklama

- Apelujemy do wszystkich stron o powstrzymanie się od przemocy. Będziemy uważnie śledzić rozwój wydarzeń w Egipcie. I będziemy podejmować decyzje polityczne po wyciągnięciu własnych wniosków - dodał niemiecki minister, który przebywa w Atenach, gdzie spotkał się z greckim premierem.

Zaznaczył, że "za wszelką cenę należy unikać aresztowań politycznych i fali represji".

Dzień wcześniej Mursi, wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego, został odsunięty od władzy przez egipską armię. Wcześniej w kraju odbywały się masowe demonstracje przeciwników islamskiego prezydenta, domagające się jego ustąpienia. Zarzucano mu zdradę ideałów rewolucji, która w 2011 roku obaliła autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy