Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Niespokojnie w Egipcie. Policja użyła gazu łzawiącego. Są ofiary śmiertelne

Niespokojnie na ulicach miast w Egipcie. Mieszkańcy tego kraju są rozczarowani i źli. W dwa lata po wybuchu rewolucji, która obaliła dyktaturę prezydenta Hosniego Mubaraka, ich kraj nie zmienił się tak, jak tego oczekiwali.

Dzisiaj znów protestują na Placu Tahrir w Kairze - jednak tym razem przeciwko wyłonionemu w demokratycznych wyborach prezydentowi Mohamedowi Mursiemu. Dziesiątki tysięcy manifestantów blokują ruch wokół budynków państwowego radia i telewizji oraz ministerstwa informacji.

Siedziba Bractwa Muzułmańskiego w płomieniach

Reklama

Policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić tłum, próbujący sforsować betonowe bariery ustawione wokół pałacu prezydenckiego.

W mieście Ismailia nad Kanałem Sueskim na północy Egiptu podpalono siedzibę Bractwa Muzułmańskiego - ugrupowania, z którego wywodzi się obecny prezydent. Setki protestujących wdarły się też do siedziby lokalnych władz. Także tam policja użyła gazu łzawiącego.

Nie chcą Mursiego

Gwałtowne demonstracje przeciwników Mohameda Mursiego odbywają się też w innych dużych miastach w Egipcie, w tym w Aleksandrii i Suezie. Tłum atakuje tam lokale, w których urzędują władze.

Są ofiary śmiertelne. W Suezie zginęło 5 osób. 4 z nich straciło życie od postrzałów z ostrej amunicji. Nie jest jasne czy byli policjantami czy protestującymi. Ponadto w efekcie dzisiejszych zamieszek, w całym kraju rannych zostało już co najmniej 186 demonstrantów i 45 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Tragiczny bilans zamieszek

W czasie protestów w styczniu i lutym 2011 roku zginęło co najmniej 846 osób, a 6600 zostało rannych. Do tej pory ukarano za to zaledwie dwóch szeregowych funkcjonariuszy policji. Ci, którzy wydawali rozkazy, są wciąż na wolności.

Organizacje zajmujące się obroną praw człowieka - Amnesty International i Human Rights Watch - ostrzegają, że egipski wymiar sprawiedliwości próbuje wyciszyć sprawę. Obie organizacje zwracają uwagę na fakt, że mimo formalnej zmiany władzy, rządzą wciąż ci sami ludzie. Sądy uniewinniły czterech wiceministrów spraw wewnętrznych obarczanych odpowiedzialnością za śmierć demonstrantów - twierdząc, że nie ma wystarczających dowodów na to, iż śmierć zadano im z policyjnej broni. Zdaniem sądów, winę ponoszą anonimowe "elementy kryminalne".

Gdy Mohamed Mursi latem ubiegłego roku został wybrany na prezydenta, obiecał, że sądy ukarzą odpowiedzialnych za zabijanie demonstrantów. Jednak do tej pory nie udało mu się wywiązać z tej obietnicy.

Dowiedz się więcej na temat: Nie | Egipt | Tahrir | rewolucja w krajach arabskich

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje