Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

MSZ odradza wyjazdy do Egiptu

Polskie MSZ odradza podróże do Egiptu. Resort spraw zagranicznych zwiększył w tej sprawie stopień zagrożenia na "nie podróżuj". Nie wprowadzano stopnia "opuść natychmiast". Wcześniej ostrzegano przed wyjazdami do dużych miast, natomiast podawano, że w kurortach nad Morzem Czerwonym jest bezpiecznie.

- Mając na uwadze to, że naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom za granicą, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu stopnia zagrożenia na " Nie podróżuj" - mówił na briefingu Michał Safianik z MSZ.

Ministerstwo podkreśla, że ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i powinni wziąć je pod uwagę planujący wakacje. Poinformowano, że zwiększając stopień zagrożenia wzięto pod uwagę wydarzenia w perspektywie kilku tygodni, a nie z ostatnich dni.

Reklama

Podano bowiem, że nie ma informacji o tym, żeby Polacy w kurortach byli w niebezpieczeństwie. Jednak w dłuższym czasie protesty mogą wyjść poza duże miasta.

Michał Safianik oświadczył też, że polska ambasada w Egipcie nie zostanie zamknięta. Argumentował, że nasze służby konsularne są dobrze chronione. Dodał, że zamieszki nie dzieją się bezpośrednio w pobliżu polskiej ambasady, a nasi dyplomaci w Egipcie czują się bezpiecznie.

Podano też, że zwiększenie stopnia zagrożenia nie może być podstawą do roszczeń. W Egipcie dochodzi do starć zwolenników odsuniętego od władzy Muhammad Mursiego z rządzącą krajem armią. Zginęły setki osób.

W egipskich kurortach jest teraz kilka tysięcy Polaków. Kolejni chcą do nich dołączyć. Swoją decyzję MSZ ogłosiło przed 16.00.

W tym czasie na warszawskim Lotnisku Chopina pasażerowie szykowali się do lotu do Hurgady. Byli tuż przed odprawą paszportową. Niektórzy żałowali, że MSZ nie wydało komunikatu wcześniej.

- Bardzo mocno byśmy się zastanawiali. Ja bym zdecydowała się nie jechać - mówili IAR pasażerowie wybierający się na egipską wycieczkę. - Wykupiliśmy wycieczkę, więc lecimy. W kurortach jest bezpiecznie - przekonywali inni.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje