Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

​Intensywna strzelanina w Egipcie

W Kairze, na moście 15 Maja, trwa intensywna strzelanina. Jak podały źródła w egipskich siłach bezpieczeństwa, podczas dzisiejszych zamieszek zginęło około 50 osób. Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 27 zabitych w stolicy.

Na samym moście i w jego okolicach są tłumy ludzi - informuje ze stolicy Egiptu specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski.

Reklama

W kraju dochodzi do starć zwolenników odsuniętego władzy prezydenta Muhammada Mursiego ze służbami bezpieczeństwa reprezentującymi armię, która od początku lipca rządzi krajem.

Kilkadziesiąt tysięcy zwolenników Mursiego wyruszyło w piątek z północno-wschodniej części Kairu do centrum miasta, domagając się "końca rządów armii". Armia zablokowała w stolicy Egiptu główne place i arterie prowadzące do centrum. Lokalne stacje telewizyjne informują, że siły bezpieczeństwa mają na tych obszarach prawo strzelać do agresywnych demonstrantów.

Najnowszy bilans piątkowych zamieszek i starć w Kairze to co najmniej 50 zabitych. Informację tę przekazali naoczni świadkowie i przedstawiciele służb bezpieczeństwa. Doniesienia o ofiarach śmiertelnych napływają też z Delty Nilu, z Fajum na południe od Kairu, z Ismailii nad Kanałem Sueskim i z Damietty na północnym wschodzie kraju.

Tragiczny bilans środowych zamieszek. Wprowadzono stan wyjątkowy

W środę egipskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały na polecenie rządu dwa obozowiska stronników Mursiego w Kairze.

Podczas zamieszek wywołanych interwencją wojska i policji zginęło według źródeł oficjalnych 638 osób, a ok. 4 tys. zostało rannych.

W kraju wprowadzono stan wyjątkowy, w niektórych regionach godzinę policyjną.

Informacje dla turystów

Polskie MSZ odradza wyjazdy do Egiptu. Niemiecki resort spraw zagranicznych ostrzeżenie przed wyjazdami do tego kraju rozszerzył o kurorty nad Morzem Czerwonym.

MSZ Wielkiej Brytanii poleciło brytyjskim turystom w Hurghadzie nad Morzem Czerwonym, by nie opuszczali hoteli. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande wezwali strony konfliktu w Egipcie do zaprzestania przemocy.

TUI Poland zdecydowało się odwołać wszystkie imprezy turystyczne w Egipcie do końca sezonu letniego, czyli do końca października 2013 roku.

Klienci TUI Poland, którzy już są w Egipcie, zakończą urlop zgodnie z planem - zapowiada w rozmowie z IAR przedstawicielka biura Justyna Krzyżanowska. 

Od poniedziałku klienci TUI Poland mogą się zgłaszać do biur, gdzie kupili wycieczki. Dostaną propozycje wyjazdu w inne miejsce lub pieniądze, które za wyjazd zapłacili.
 

Dowiedz się więcej na temat: Kair | Egipt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy